top of page
  • Izel Fenerci

''150 BİN EV KADINI'' İÇİN TASD BAŞKANI'INDAN ARA ELEMAN OLMA ÖNERİSİ

İhracatta günden güne artış sağlayan ve rekor kıran ayakkabı sektörü, 150 bin ara eleman sıkıntısı yaşıyor. TASD Başkanı Berke İçten, çözüm önerisi olarak ev kadınlarını işaret etti.


İçten, sektörde hem iç hem dış piyasada yoğun bir talep artışı olduğunu vurgularken "Şu anda ciddi şekilde bir işçilik sorunu yaşıyoruz. Üretimimizi artırmamız gerekiyor. Ancak çalışacak işçi konusunda sektörümüz sorun yaşıyor. Özellikle ara eleman konusunda sıkıntı çekiyoruz. Ayakkabı sanayi emek yoğun ve iş gücüne dayalı bir sektördür. Bu nedenle iş gücünü ivedilikle artırmamız gerekiyor. Sektörün 150 bin elemana ihtiyacı var. Son dönemde özellikle ara eleman sorununu çözecek projeler geliştirmek üzere çalışıyoruz ve bu noktada devletimizden de destek bekliyoruz. Bizim en önemli projemiz ev kadınlarını sektörün içerisine çekip istihdama dahil etmektir” diyerek konuya dair düşüncelerini dile getirdi.


TASD verilerine göre; eylül ayında 91 milyon dolarlık ayakkabı ihraç edilirken, toplamda yüzde 21,9'luk artış gerçekleşti.

Sektörün 2021 Ocak-Eylül döneminde gerçekleştirdiği ihracat yüzde 24'lük artışla 765 milyon dolara yükselmişti.


İçten, sektör ile ilgili şu değerlendirmelerde bulundu: "Başta yakın coğrafyamızda bulunan Avrupa ülkelerinin farklı kıtalardaki ülkelerden ürün tedariki konusundaki algısı pandemiyle birlikte değişti. Bu ülkeler uzun mesafelerden sipariş verip ürünün gelmesini beklemekle yolda geçen süreyi, konteyner fiyatlarının da yükselmesiyle birlikte daha yakın mesafeden tedarik etme sürecine girdi. Bu nedenle Türkiye özellikle Avrupa’nın hemen yanı başında olması nedeniyle önemli bir üretim merkezi konumunda yer alıyor.

Ülkemizin 3,5-4 saatlik uçuş mesafesinde 65 milyar dolarlık bir piyasada ayakkabı ticaret hacmi dönmektedir. Bu yılın sonunda 1,5 milyar dolar seviyesinde ihracat hacmine ulaşmayı hedefliyoruz. Ağustos ayını rekorlar kapatan sektörümüz, eylül ayında da 91 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirerek son yılların en yüksek eylül ayı rekoruna ulaştık ve toplamda yüzde 21,9’luk artış gerçekleştirdik."15 görüntüleme0 yorum

Hozzászólások


bottom of page