top of page
  • Izel Fenerci

2021 Yılından Almanya Perakende Sektörü Umutsuz

Alman perakende sektörü kısıtlamalardan ötürü 2021'in iyi gitmeyeceğini düşünüyor.

Reuters'ın haberine göre, Alman Ticaret Birliği (HDE) işletmelerin açılmasına Nisan veya Mayıs ayında izin verilir ise 2021'deki cironun yüzde 6'ya kadar düşeceğini öngörüyor. Açılmanın Mart ayında gerçekleşmesi mümkün olursa satışların 2020 yılı seviyesine geleceği tahminler dahilinde.

HDE Başkanı Stefan Genth hükümet ve yerel yönetimlerin dükkanların açılmasını, yedi günlük vaka sayısının 100 bin kişide 35 vakanın altına düşmesi şartına bağlamasına tepkili. Genth bu durumda 50 bin işletmenin iflas edeceğini ve 250 bin veya daha fazla kişinin işini kaybedeceğini tahmin ettiklerini belirtti.

Genth sektörün açılış değil kapanış stratejisinin gündemde olduğunu ve belli bir perspektife sahip olmadığını belirterek perakendecinin ne yapacağını artık bilmediğini söyledi. "Durum umutsuz" ifadelerini kullanan Gerth devlet desteğinin yetersiz olduğunu vurguladı.

HDE'ye göre Almanya'da perakendecilerin günlük ciro kaybı toplamda 700 milyon euroyu buluyor. HDE'nin yaptığı ankete göre perakendeciden yarısından fazlası kapanma önlemlerinden etkilenmiş durumda. Batma tehlikesi ile karşı karşıya kalan ve bu durumdan en çok etkilenenlerin hazır giyim perakendecileri olduğu belirtiliyor.

HDE ayrıca yıllık cirosu 750 milyon eurodan fazla olan ve yardım ödemesi yapılmayan büyük firmaların da dava açmalarını beklediklerini belirtti.

Kısıtlamalar nedeniyle online alışveriş artıyor. E-ticaret sitelerinden alışverişin toplam hacminin yüzde 13 artarak 2021 yılında 81 milyar euroya ulaşacağı tahmin ediliyor. Kısıtlamaların sonlandırılmasının gecikmesi halinde bu oranın yüzde 14-15'lere çıkabileceği belirtiliyor.

Online alışverişler pandeminin trendi oldu

HDE gıda sektörü dışında ayakkabı, giyim, saat ve mücevher mağazalarının yaşanılan sağlık krizindeki kapanmalardan en fazla etkilenenler olduğunu belirtiyor. HDE bu alanlarda kapanmaların ne zaman biteceğine bağlı olarak ciroların bu yıl yüzde 15 ila 29 düşmesini bekliyor.

Kısıtlamalar halen devam ediyor.

Almanya Başbakanı Angela Merkel ve eyalet hükümetlerinin başbakanlarının düzenledikleri toplantıda, kısıtlamalara dair mutasyona uğrayan virüsün yayılımı nedeniyle 7 Mart'a kadar uzatma kararı aldı. Okulları ve kreşleri açma kararı ise eyalet yönetimlerine bırakıldı. Mevcut kısıtlamaların gevşetilebilmesi yedi günlük vaka sayısının 100 bin kişide 35 seviyesinin altına çekilmesi gerekiyor ancak Almanya'da şimdiye kadar yedi günlük vaka sayısı 100 bin kişide 50 seviyesinin altına düşmesi kısıtlamaların kaldırılması için kriter olarak alınıyordu.


19 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page