top of page
  • Izel Fenerci

2023 ile Büyük Mağazalar ve Alışveriş Merkezleri Nasıl Değişecek?

2023, hangi alışveriş merkezlerinin zirveye çıkacağını belirleyebilir. Kasım ayında ABD'deki en büyük alışveriş merkezi sahibi Simon Property Group, düzenli alışveriş yapan insanların olmasıyla ülke genelindeki alışveriş merkezlerindeki satışlardaki ivmenin devam ettiğini bildirdi. Geçen yılın aynı döneminde %92,8 olan Simon's ABD alışveriş merkezleri ve premium outlet mağazalarındaki doluluk oranı, 30 Eylül 2022 itibarıyla %94,5 idi. Ve şirket, 2023'te COVID öncesi doluluğa ulaşma yolunda olduğunu söyledi


Simon Property Group'un başkanı ve CEO'su David Simon, analistlerle yaptığı bir görüşmede, "Perakandeye doğru artış gerçek," dedi ve farklı perakendecilerle yeni mağaza açılışlarının veya kira yenilemelerinin yavaşlamadığını ekledi.


Pandemi öncesindeki korkunç tahminlere rağmen, alışveriş merkezleri artık küresel bir salgını, yaygın mağaza kapanışlarını ve e-ticaretteki muazzam büyümeyi atlattı. Bununla birlikte, alışveriş merkezlerinin tüketicilerin yeni taleplerine ve alışveriş tarzlarına uyum sağlamasıyla birlikte, bazı değişiklikler şimdiden başladı. Danışmanlık şirketi Ankura'nın kıdemli genel müdürü Keith Jelinek, "İnsanlar ürünü görmek, dokunmak ve denemek için gerçekten dışarı çıkıp bir ortamda bulunmayı deneyimlemek istemeye devam ediyor" dedi. 2022'de olduğu gibi, alışveriş yapanlar bir alışveriş merkezine geldiklerinde hala eğlence odaklı ve bütünsel bir sosyal deneyim bekliyorlar.


Bu değişim, alışveriş merkezi ziyaretlerine ilişkin son verilerde belirgin. Müşteri trafiği analitiği şirketi Placer.ai, bu yıl Kasım ve Ekim aylarında alışveriş merkezlerine yapılan ziyaretlerin 2021'e kıyasla düşerken, kapalı alışveriş merkezleri için ortalama ziyaret süresinin Ekim ve Kasım arasında %6 arttığını ve bunun daha uzun, daha fazla kapsamlı alışveriş merkezi ziyaretleri olduğunu belirtti.

Bu, arzu edilen bütünsel alışveriş deneyimine hitap etmek için alışveriş merkezi sahipleri, yakın zamana kadar genellikle alışveriş merkezlerinde olmayan farklı kiracı türlerini içerecek şekilde kiralama sözleşmelerini genişletiyor. Jelinek, "Artık alışveriş merkezlerine gidiyorsunuz ve bir tıp ve diş muayenehanesi veya ortak çalışma alanları veya spor salonu veya motorlu taşıt yerleri görmek alışılmadık bir şey değil" dedi.


Büyük alışveriş merkezlerinde geleneksel olarak müşteri trafiği çıpası görevi gören Macy's, JCPenney ve Kohl's gibi geleneksel büyük mağazalarda da değişim esas alınıyor. UBS analisti Jay Sole'nin yakın tarihli bir notuna göre, nispeten az sayıda mağaza kapanışının olduğu bir yılın ardından, büyük mağaza kapanışlarının 2023'te sektör ortalamasını geçmesi muhtemel. Sole, 2019'un 4. Çeyreği ile 2021'in 1. Çeyreği arasında büyük mağazaların mağaza sayısının %33 düştüğünü belirtti. 2020'de Macy's, 2023'e kadar alt düzey alışveriş merkezlerindeki 125 mağazayı kapatma planını özetledi. Ve Morningstar analistleri, Haziran ayında, 2023 mali yılından önce sona erecek olan 10 Kohl's mülkü belirledi. ayrıca, daha geniş bir tüketici kitlesine hitap etmek için Sephora'nın Kohl's ile ortaklığı gibi, mağazada alışveriş deneyimlerini de tercih ediyor. Kohl, 2023 yılına kadar 850 Sephora mağazası açmayı planlıyor.

Uyum sağlayamayan alışveriş merkezleri ve daha düşük seviyeli alışveriş merkezlerinin muhtemelen gayrimenkulü daha karlı bir şeye dönüştürmeyi düşünmesi gerekecek, bu da ABD genelinde daha az düşük kaliteli alışveriş merkezine yol açabilir. Bu, A Sınıfı alışveriş merkezleri olarak bilinen daha yüksek katmanlı alışveriş merkezleri ile daha düşük düzeyli B ve C alışveriş merkezleri arasındaki uçurumu genişletecek.

Emlak komisyonculuğu şirketi CBRE'nin bir raporuna göre, son beş yılda 10 milyon metrekarelik perakende alanı piyasadan çekildi, bu trend muhtemelen 2023'te de devam edecek çünkü zor durumdaki alışveriş merkezleri mülklerini çalışma alanlarına, konutlara dönüştürüyor.

Jelinek, "[A Sınıfı alışveriş merkezleri] iyi durumda olmaya devam edecek" dedi. "Sanırım bu zor durumdaki alışveriş merkezlerinden bazılarının tamamen dönüştüğünü ve ortadan kalktığını göreceğiz."diyerek yıl içindeki düşüncelerini dile getirdi.


4 görüntüleme0 yorum

Yorumlar


bottom of page