top of page
  • Izel Fenerci

2024 Yılında Hazır Giyim Siparişleri de Tehlikede!

Hazır giyim sektörü, uluslararası talepteki düşüş nedeniyle 2023 yılında yüzde 10'a yakın gerileme yaşamaya hazırlanıyor. Sektör temsilcileri, önümüzdeki bir yıl boyunca düşük talebin devam edeceğini ve enflasyon oranında artmayan döviz kuru sebebiyle 2024 yılı siparişlerinin de tehlikede olduğunu ifade ediyor.

2023 yılında uluslararası talepteki düşüş, hazır giyim ihracatında bir önceki yıla göre yüzde 10'a yakın azalmaya neden olacak. Sektördeki düşük talep, 2024 yılı siparişlerini de etkileyecek ve bu durum sektörü olumsuz etkileyecek.

Hazır giyim sektörü, 2023 yılını 21,2 milyar dolarlık ihracatla tamamladı, ancak düşen uluslararası talep nedeniyle bu yıl yaklaşık yüzde 10 düşüş yaşanması bekleniyor. Sektör temsilcileri, bu düşüşün 2024 yılı siparişlerini de tehlikeye soktuğunu dile getiriyor.

Sektördeki maliyetlerin artması, ihracatçıların yurtdışında rekabet edebilme gücünü zorlaştırıyor. Sektörün uluslararası pazarda rekabetçiliğinin azaldığı belirtiliyor ve 2024 yılı siparişlerinde düşüş öngörülüyor.

Hazır giyim sektörünün kapasite kullanım oranları son dönemde gerileme gösterdi ve bu durumun önümüzdeki dönemde de sürmesi bekleniyor. Aynı zamanda istihdamda da azalma yaşanıyor ve birçok firma küçülme tedbirleri alıyor.

Sektör temsilcileri, talebin canlanması ve rekabetçiliğin artması için maliyetleri kontrol altına almanın önemine vurgu yapıyorlar. Ancak gelecek dönemde olumlu bir iyileşme beklentisinin düşük olduğu ifade ediliyor.


19 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page