top of page
  • Izel Fenerci

ABD Anketi: Ayakkabı harcamalarının yaklaşık dörtte üçü online olarak gerçekleşiyor.

E-ticaret satışlarının artmasının beklenmesiyle birlikte, daha fazla tüketici giysi ve ayakkabılarını internetten satın alma konusunda daha rahat hale geliyor. PowerReviews'ın 2022'de 11.862 müşteriyle yaptığı “Giyim ve Ayakkabı Alışverişinin Durum Anketi” %89'unun yıllık çevrimiçi giyim ve ayakkabı satın alma işlemlerine 101 dolardan fazla harcama yaptığını ve tüm ayakkabı harcamalarının %74'ünün çevrimiçi gerçekleştiğini buldu.

Online ayakkabı alışverişi yapanların üçte ikisinden fazlası (%69), düzenli olarak veya her alışverişlerinde kullanıcı tarafından oluşturulan fotoğraf ve videoları arıyor.

Anket ayrıca, %63'ünün ürün sayfalarının Soru-Cevap bölümünü sürekli veya sık sık incelediklerini belirtti. Online alışveriş yapanların kıyafet veya ayakkabı satın alırken göz önünde bulundurduğu kriterler arasında fiyat (%84), puanlar ve incelemeler (%78), ürünü satın alan müşterilerin resimleri (%56) ve perakendecinin değişim politikası (%51) yer alıyor. Ancak, ankete katılanların yalnızca %48'i ürünün markasını düşündüklerini söyledi ve daha da azı (%38) satın aldıkları perakendeciyi veya arkadaşlarından ve ailelerinden gelen önerileri dikkate aldıklarını söyledi (%34).

PowerReviews anketi, COVID-19 pandemisinde erken dönemde ortaya çıkan birden fazla eğilimin devam ettiğini gösteriyor: Daha fazla çevrimiçi harcama ve gündelik tarzlara geçiş.

Ankete katılanların çoğunluğu (%96) günlük giyim ve ayakkabı için çevrimiçi alışveriş yaptıklarını, ardından spor giyim ve ayakkabılar (%84) ile pijama ve iç giyim (%73) için alışveriş yaptıklarını söyledi. Ankete katılanların yarısından azı, çevrimiçi çocuk giyim ve ayakkabı (%49), resmi kıyafet ve ayakkabı (%49) veya iş kıyafeti ve ayakkabı (%46) aradıklarını söyledi.

PowerReviews'ın anketi, e-ticaret harcamalarında bir artış öngören önceki araştırmaları yansıtıyor.

FTI Consulting ve Forrester'ın son raporları, bu yılki çevrimiçi harcamanın 1 trilyon doları aşacağını öngördü. Adobe geçen yıl da benzer bir tahminde bulundu. E-ticaret harcamalarının artması beklenirken bile, hazır giyim ve ayakkabı markaları bir yavaşlama görebilir. Kearney, Ocak ayında, Kuzey Amerika giyim ve ayakkabı markalarının tedarik zinciri sorunları nedeniyle 2022'de FAVÖK'te 9 milyar ila 17 milyar dolar arasında kaybedebileceğini tahmin eden bir rapor yayınladı ve bu, rekor enflasyonun sektöre çarpmasından önceydi.

Ayakkabı Distribütörleri ve Amerika Perakendecileri tarafından Temmuz ayında yapılan bir anket, ayakkabı şirketi yöneticilerinin çoğunluğunun (%87) bu yılın 3. ve 4. çeyreğinde daha düşük satış beklediğini ortaya koydu.

Sonuç olarak, ankete katılanların üçte ikisi önümüzdeki birkaç ay içinde daha fazla çalışanı işe almayacaklarını ve üçte biri stoklarının düşeceğini öngördüklerini söyledi. O zamandan bu yana geçen haftalarda, ayakkabı markası Allbirds, Walmart da dahil olmak üzere bir dizi başka perakendeciyle birlikte çalışanlarını işten çıkardı.16 görüntüleme0 yorum

댓글


bottom of page