top of page
  • Izel Fenerci

ABD Ayakkabı Endüstrisi Rekor Kırdı: 2021 Yılında 100 Milyar Doları Aşan Harcamalar Gerçekleşti.

Amerika Ayakkabı Distribütörleri ve Perakendecilerinden (FDRA) alınan verilere göre, sektör toplam harcamada 100 milyar doları aşan yıllık rekor kırdı. Ayakkabıya yapılan tüketici harcamaları aralık ayında geçen yılın aralık ayına göre %20,5 arttı. Genel olarak, aralık ayındaki ayakkabı satışları, tüm yıl ayakkabı harcamalarını 2021'de %29,8'lik bir artışla katladı.

FDRA başkanı ve CEO'su Matt Priest, “Amerikan ayakkabı endüstrisinin esnekliği abartılamaz” dedi. "Tedarik zincirindeki büyük kesintilere, yüksek tarifelere ve Covid'e rağmen, şirketlerimiz önceki rekor satışları geride bıraktı ve ilk kez 100 milyar dolarlık tüketici talebini aştı. Bu, 2019'daki bir önceki rekordan yaklaşık 17 milyar dolar daha fazla. BU durum ABD'deki yenilikçi, dinamik, çalışkan ve yaratıcı ayakkabı profesyonellerinin ne kadar büyük olduğunu gösteren inanılmaz bir zafer. Kelimenin tam anlamıyla tarihin en iyi yılı için üyelerimizi tebrik ediyoruz. Şirketlerin işlerini büyütmeye devam etmelerine yardımcı olmayı dört gözle bekliyoruz ve 2022'nin sürdürülebilir bir kalıcı büyüme getirmesini umuyoruz." Ticaret Departmanından alınan verilere göre, aralık ayında tüketici harcamaları Kasım 2021'e kıyasla genellikle %0,6 veya 95,2 milyar dolar düştü. Enflasyona göre ayarlandığındaysa, harcamalar %1 oranında düşüş izledi.

Aralık genel harcamalarındaki düşüş, Kasım, Ekim ve Eylül aylarında art arda aylarca devam eden harcama artışının ardından geldi. (Kasım ayında, kişisel hane harcamaları Ekim ayına göre %0,6'lık bir artış gösterdi). Ayrıca, Omicron varyantından ve tedarik zinciri sorunlarından kaynaklanan endişeler nedeniyle birçok kişinin bu yıl kasım ayında tatil alışverişlerini normalden daha erken tamamladığını gösteriyor.

Aralık ayında ürün harcamaları %3,1 azalırken, hizmet harcamaları %0,1 arttı.

Aralık ayındaki perakende satışları da Kasım 2021'e kıyasla %1,9 düştü; bu da daha fazla insanın tedarik zinciri sorunlarından kaynaklanan stokların tükenmesini önlemek için sezonda daha erken alışverişlerini tamamlamasının bir sonucu olarak görülüyor. Bununla birlikte, 2020 ile karşılaştırıldığında, aralık perakende satışları 626,8 milyar dolar artarak Aralık 2020'ye göre %16,9'luk bir artışa işaret etti.

Genel olarak, 2021 boyunca toplam satışlar 2020'ye göre %19,3 arttı. Ekim 2021 ile Aralık 2021 arasındaki satışlar, 2020'nin aynı dönemine göre %17,1 arttı.

Bu arada, Ticaret Departmanı, enflasyonun bir işareti olan fiyat endeksinin aralık ayında bir yıl öncesine göre %5.8 oranında ve kasım ayına göre %0.4 oranla arttığını söyledi. Çalışma İstatistikleri Bürosu'nun aylık raporuna göre, aralık ayında enflasyon fiyatları bir yıl öncesine göre %7 arttı. Bu rakam, Kasım ayındaki %6,8'lik büyümenin üzerindeydi ve Haziran 1982'de sona eren 12 aylık dönemden bu yana en yüksek enflasyon oranını temsil ediyordu.

Harcamalardaki yavaşlamaya rağmen, aralık ayında işsizlik oranı aylık 0,3 puan düşerek %3,9'a geriledi ve 2021 Aralık ayında 6,3 milyon kişi işsiz kaldı. İşsizlik seviyeleri hala pandemi öncesi seviyelerin üzerinde olsa da, Aralık ayı hafif bir iyileşme kaydetti.

Ay için ortalama saatlik ücretler de 19 sent artarak 31,31 dolara yükseldi. Geçen yıl, ortalama saatlik ücretler yüzde 4,7 arttı.


6 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page