top of page
  • Izel Fenerci

ABD Verileri: Nisan'da Tüketici Fiyatları %8,3 ile daha az büyüdü Ayakkabı Fiyatları %4.7 Arttı.

Tüketici fiyatlarındaki büyüme Nisan ayında yavaşladı. Ancak fiyatlar hala normalden daha yüksek. Çalışma İstatistikleri Bürosu'nun aylık raporuna göre, tüketici fiyatları nisan ayında bir yıl öncesine göre %8,3 arttı.

Bu oran, Aralık 1981'de sona eren 12 aylık dönemden bu yana en yüksek enflasyon oranını temsil eden mart ayındaki %8.5'lik büyümeden aşağıdaydı ancak şubatta %7.9’dan yükseldi. Mart ayına kıyasla, Nisan ayı fiyatları mart ayındaki %1,2'lik artışın üzerine %0,3 arttı. Gıda ve enerji hariç fiyatlar geçen yıla göre %6,2 arttı. Geçen yıla kıyasla, enerji endeksi %30,3 arttı ve gıda endeksi Nisan 1981'de sona eren dönemden bu yana 12 aylık en büyük artış ile %9,4 arttı.

Perakende fiyatları yıllık bazda %8.3 artarak nisan ayında yaklaşık 40 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Adobe'nin Dijital Fiyat Endeksi'ne göre, Nisan ayında çevrimiçi fiyatlar yıllık bazda %2,9 arttı ve geçen aya göre %0,5 düştü. GlobalData'nın genel müdürü Neil Saunders yaptığı açıklamada, "Bu sabahki enflasyon rakamlarından elde edilen tek pozitif durum, fiyat artışlarının hızının mart ayında yayınlanan yıllık %8,5 oranından daha az hızla gelmesi" dedi. "Ancak, nisan ayındaki yıllık %8.3'lük artış hala aşırı derecede yüksek. Hem tüketici harcamaları hem de tüketici güveni için bir tehdit olmaya devam ediyor."

Amerika Ayakkabı Distribütörleri ve Perakendecileri (FDRA) verilerine göre, ayakkabı fiyatları Nisan ayında geçen yıla göre %4,7 arttı. Bu, Mart ayındaki %6,6'lık artışın ve şubat ayındaki %7'lik artışın ardından son dokuz aydaki en yavaş büyümeye işaret ediyor. Bununla birlikte, fiyatlar hala normalden daha hızlı oranlarda yükseliyor. Erkek ayakkabısı %2,5, kadın ayakkabısı %6,4 ve çocuk ayakkabısı %5,0 arttı. Ayakkabı fiyatları, 2021'in ilk dört ayına kıyasla bugüne kadar %6,1 arttı. Ayakkabı içinde, yükselen fiyatlar çeşitli faktörlere, özellikle de ayakkabı gibi tüketim malları üzerindeki ağır tarifelere bağlanabilir. FDRA, ayakkabı fiyatlarının yükselmesine katkıda bulunan külfetli tarifeleri ortadan kaldırması için Biden Yönetimine sürekli olarak baskı yapıyor. FDRA'ya göre, en son sonuçlar, 2022'de ayakkabı fiyatlarının on yıllardaki en hızlı oranda artacağını gösteriyor. New York Federal Rezerv Bankası Mikroekonomik Veri Merkezi'nden alınan verilere göre, Nisan ayındaki yüksek fiyatlara rağmen, tüketiciler geçen ay artan enflasyon baskıları konusunda genel olarak daha az endişeliydi. New York Fed, medyan enflasyon beklentilerinin bir yıllık ufukta Nisan ayında Mart ayındaki %6,6'dan %6,3'e düştüğünü söyledi. Bu, merkez bankasının üç yıllık medyan enflasyon beklentilerinin 0,2 puan artarak %3,9'a yükseldiği yönündeki bulgularıyla çelişiyor. Her iki seri de yükselişini sürdürürken, seri zirvelerinin 0,3 puan altında.


7 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page