top of page
  • Izel Fenerci

Amazon Kapanıyor, Düzinelerce ABD Deposu İçin Planlarını Rafa Kaldırıyor.

Amazon, yavaşlayan satış büyümesi nedeniyle genişleyen teslimat operasyonunun boyutunu küçültmeye kararlı. ABD'deki düzinelerce mevcut ve planlanan tesisi terk etti. Amazon'un emlak ayak izini takip eden MWPVL International Inc., şirketin toplamda yaklaşık 25 milyon metrekarelik kullanılabilir alana sahip 42 tesisi açma planlarını ya rafa kaldırdığını ya da tamamen sonlandırdığını tahmin ediyor. MWPVL'ye göre şirket, toplamda yaklaşık 28 milyon metrekarelik ek 21 lokasyon açmayı erteledi. E-ticaret devi Firma, çoğu İspanya'da olmak üzere bir çok Avrupa projesini de iptal ettiğini söyledi.


Daha bu hafta Amazon, Maryland'deki yetkilileri önümüzdeki ay Baltimore yakınlarındaki Hanover ve Essex'te 300'den fazla kişiyi istihdam eden iki dağıtım istasyonunu kapatmayı planladığı konusunda uyardı. Hareketler, dünyanın en büyük e-ticaret şirketinin tipik olarak sonbahara yeni tesisler açmak ve tatil alışveriş sezonuna hazırlanmak için binlerce işçiyi işe almak için acele ettiği önceki yıllarla çarpıcı bir tezat oluşturuyor. Amazon, müşteri talebini karşılamak için daha fazla alana ihtiyaç duyduğu tesisler açmaya devam ediyor. MWPVL'nin kurucusu ve başkanı Marc Wulfraat, "Yıl sonundan önce Kuzey Amerika'da ve dünyanın geri kalanında yapılması gereken bazı ciddi kesintiler var" dedi. “Bunu söyledikten sonra, bu yıl şaşırtıcı bir hızla yeni tesislerle duruma devam ediyorlar.” Amazon sözcüsü Maria Boschetti, şirketin aynı anda birden fazla yeri keşfetmesinin ve "ağdaki ihtiyaçlara göre" ayarlamalar yapmasının yaygın olduğunu söyledi.


E-postayla gönderilen bir açıklamada, "Müşterilere en iyi hizmeti vermek için gelecekteki siteleri nerede geliştireceğimize karar verirken çeşitli faktörleri tartıyoruz" dedi. "Dünya çapında yapım aşamasında olan ve gelişen düzinelerce sipariş karşılama merkezimiz, ayırma merkezimiz ve dağıtım istasyonumuz var." Amazon, Maryland'deki kapanışların işi daha modern binalara kaydırma girişiminin bir parçası olduğunu söylüyor. Boschetti, "Çalışanlarımız, ortaklarımız, sürücülerimiz ve müşterilerimiz için deneyimi nasıl iyileştirebileceğimizi düzenli olarak gözden geçiriyoruz ve buna tesislerimizi yükseltme de dahildir" dedi. "Bu çabanın bir parçası olarak, Hannover ve Essex'teki dağıtım istasyonlarımızı kapatacağız ve tüm çalışanlarımıza yakındaki birkaç farklı dağıtım istasyonuna aktarma fırsatı sunacağız." İcra Kurulu Başkanı Andy Jassy, Amazon'u aşırı depo alanı ve çok fazla çalışanla sarsan pandemi dönemi genişlemesinin bir kısmını çözme sözü verdi. Şirket, tipik olarak, boş pozisyonları açık bırakarak, işe alımları yavaşlatarak ve disiplin veya verimlilik standartlarını sıkılaştırarak saatlik çalışanlarını azalttı. Ancak depo kapanışları da bu karışımın bir parçası ve işçiler daha fazlası için hazırlanıyor. İkinci çeyrekte, Amazon'un iş gücü yaklaşık 100.000 iş azalarak 1.52 milyona geriledi ve bu, şirket tarihindeki en büyük çeyrekten çeyreğe daralma oldu.


Bloomberg'in Mayıs ayında bildirdiğine göre, Seattle şirketi ayrıca en az 10 milyon metrekarelik depo alanını alt kiralamak istiyordu. Evden alışveriş yapanlar pandemi sırasında çevrimiçi damgalandığında, Amazon iki yıllık bir süre içinde lojistik ağının boyutunu iki katına çıkararak yanıt verdi; bu, Walmart Inc., United Parcel Service Inc. ve FedEx Corp. gibi rakipleri ve ortakları aşan hızlı bir gelişme. Bir süredir Amazon, yaklaşık 24 saatte bir ABD'de bir yerde yeni bir depo açıyordu. Jassy Haziran ayında Bloomberg'e verdiği demeçte, şirketin 2021'in başlarında müşteri talebine yönelik tahminlerinin üst sınırına doğru ilerlemeye karar verdiğini ve çok az yerine çok fazla depo alanına sahip olmanın yanılgısına düştüğünü söyledi. Wulfraat, bu yıl açıklanan kapanışların çoğunun teslimat istasyonları, zaten paketlenmiş ürünleri sürücülere dağıtan daha küçük binalar olduğunu söyledi. İptal edilen tesisler arasında birkaç planlı sipariş karşılama merkezi, milyonlarca ürün içeren dev depolar yer alıyor. MWPVL, Amazon'un ABD genelinde irili ufaklı 1.200'den fazla lojistik tesisi işlettiğini tahmin ediyor. Daha fazla kemer sıkma, Amazon'un örgütlü emekle zaten dolu olan ilişkilerini karmaşıklaştırabilir. Bu yılın başlarında, işten atılan bir Amazon işçisi tarafından başlatılan yeni başlayan bir sendika, New York Staten Island'daki bir şirket deposunda tarihi bir zafer kazandı. Perşembe günü federal bir işçi yetkilisi, Amazon'un sonucu bozma teklifini reddetti. Geçen ay, New York, Albany yakınlarındaki bir Amazon tesisindeki işçiler, orada bir sendika seçimi yapmak için dilekçe verdiler. Amazon'un ne kadar kapasite fazlası üzerinde çalışması gerektiğini ölçmek zor ve bazı analistler Noel tatili sezonunda ekstra alanın kullanışlı olacağına inanıyor.


27 görüntüleme0 yorum

Kommentare


bottom of page