top of page
  • Izel Fenerci

Amerika’da Enflasyon 41 Yılın En Yüksek Seviyesinde: Ayakkabı Fiyatları Mart Ayında %6,6 Arttı.

Ayakkabı dahil tüketici fiyatları hala rekor seviyelerde yükseliyor. Çalışma İstatistikleri Bürosu'nun aylık raporuna göre, tüketici fiyatları Mart ayında bir yıl öncesine göre %8,5 arttı. Bu rakam, Şubat ayındaki %7,9'dan (ve Ocak'taki %7,5'lik büyüme) yükseldi ve Aralık 1981'de sona eren 12 aylık dönemden bu yana en yüksek enflasyon oranını temsil etti.

Şubat ayına kıyasla, Mart ayı fiyatları Şubat ayındaki %0.8'lik artışın üzerine %1.2 arttı. Gıda ve enerji hariç fiyatlar, geçen yıla göre %6,5 artarak 1982 Ağustos'unda sona eren dönemden bu yana 12 aylık en büyük değişikliği işaret etti. Geçen yıla göre, enerji endeksi %32 ve gıda endeksi %8,8 artarak en büyük 12- Mayıs 1981'de sona eren dönemden bu yana aylık artış olduğu tespit edildi.

Amerika Ayakkabı Distribütörleri ve Perakendecileri (FDRA) verilerine göre, ayakkabı fiyatları Mart ayında yıllık bazda %6,6 arttı. Bu, Şubat ayındaki %7'lik artışın ve Mayıs ayındaki %7,1'lik artışın arkasından gelerek, yaklaşık 33 yıl içinde yıldan yıla en hızlı üçüncü artışa işaret ediyor.

Erkek ayakkabısı %5,1, kadın ayakkabısı %5,8 ve çocuk ayakkabısı %11 arttı.

Çocuk ayakkabılarındaki artış, 33 yılın en yüksek ikinci artışına işaret ediyor. Ayakkabı içinde, yükselen fiyatlar çeşitli faktörlere, özellikle de ayakkabı gibi tüketim malları üzerindeki ağır tarifelere bağlanabilir.

FDRA, ayakkabı fiyatlarının yükselmesine katkıda bulunan külfetli tarifeleri ortadan kaldırması için Biden Yönetimine sürekli olarak baskı yapıyor. FDRA'ya göre, bazı ayakkabılarda %48'e kadar çıkabilen bu tarifeler, perakendede büyük fiyat artışlarına dönüşüyor. Sorun, ABD'de petrol ve gıda gibi emtia fiyatlarının yükselmesine neden olan Ukrayna ve Rusya arasındaki ihtilafla daha da artıyor. AAFA Başkanı ve CEO'su Steve Lamar, "Yüksek tarifeler ve epik navlun maliyetleri, rekor yüksek ayakkabı fiyatlarıyla tüketicileri artık tetikliyor" dedi.

"Tüketicilere ve onlara hizmet eden ayakkabı şirketlerine - taciz edici tarifeleri sona erdirerek ve navlun endüstrisinde fiyat oymacılığını zorlayarak ve sona erdirerek rahatlama sağlamanın zamanı geldi." diyerek düşüncelerini dile getirdi.

Adobe'nin Dijital Fiyat Endeksi'nden (DPI) alınan çevrimiçi enflasyon verilerine göre, Mart ayında çevrimiçi fiyatlar yıllık %3,6 ve aylık %0,3 arttı. Mart ayında giyim fiyatları yıldan yıla %16,3 artarak çevrimiçi enflasyon için öne çıkan kategoride yer aldı.

Tüketiciler son zamanlarda enflasyon nedeniyle artan maliyetler konusunda artan endişelerini dile getirdiler. New York Federal Rezerv Bankası Mikroekonomik Veri Merkezi'nin Mart 2022 tüketici beklentileri anketine göre, tüketiciler Mart ayında enflasyonun gelecek yıl %6,6 oranında büyümesini beklediklerini söylediler. Bu beklenti, Şubat ayı itibarıyla bir yıl içinde beklenen %6'lık büyümenin üzerinde olacak. Tüketici harcamaları da azalmaya başladı.

Şubat ayında tüketici harcamaları %0,2 arttı, ancak artan enflasyon nedeniyle beklenenden daha yavaş bir hızda gerçekleşti. Ve enflasyona göre bakıldığında, harcamalar %0,4 düştü. Alvarez & Marsal Tüketici Perakende Grubu'nun bahar 2022 Tüketici Duyarlılığı Anketi, enflasyonun tüketiciler için harcama yapmanın önündeki 1 numaralı engel olduğunu buldu.10 görüntüleme0 yorum

Kommentare


bottom of page