top of page
  • Izel Fenerci

ASAP, SEPİCİLER İLE HİDROLİZE EDİLEREK GÜBREYE DÖNÜŞEBİLEN EcoTan DERİ PROJESİ İÇİN SÖYLEŞİ YAPTI.

Ayakkabı Sanayi Portalı (Asap), Sepiciler Çay Başı Deri Sanayi Ticaret A.Ş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Sepici, Sepiciler Yönetim Kurulu Üyesi & Sepiciler Bursa Fabrikasının Genel Müdürü Muammer Yılmaz, Yönetim Kurulu Asistanı ve Proje Sürdürülebilirlik Sorumlusu Filiz Ünsal ile EcoTan doğaya karışabilen deri projesi için bir söyleşi gerçekleştirdi. Toplantıya Mehmet Sepici’nin kızı Gönül Sepici de katıldı.

Sektörümüzün yakından tanıdığı Sepiciler, 1930 yılında Mehmet Sepici tarafından kurulan günümüzde 4. kuşak ile çalışmalarına devam eden bir deri üretim tesisidir. İzmir, Torbalı’da ki fabrikasında kromlu deri, vejetal deri ve kösele üretimi yapmakta olan Sepicilerin yıllık cirosunun %85’i ihracata dayalıdır. Global firmaların Türkiye’de tercih ettiği markalarımızdan bir tanesidir.

Moderatörlüğünü İTO Meclis Üyesi Berke İçten’in üstlendiği online söyleşi Zoom üzerinden gerçekleşirken Mehmet Sepici, İtalyan Türk iş birliği ile yürütülen EcoTan projesinin başlangıcının 2 yıl öncesine dayandığını belirtmiştir. Firmalarında uzun yıllardır sürdürülebilirlik üstüne çalışmalar yapıldığını ve bu projenin bu kapsamda önemini dile getirmiştir.

Mehmet Sepici konu ile ilgili olarak EcoTan’ın , İtalyan Silvateam tarafından geliştirilmiş, merkezine tamamen dostumuz ve korumakla yükümlü olduğumuz doğanın konulduğu, yenilikçi bir teknoloji ile deri tabaklama projesi olduğunu ifade etmiştir. Sepiciler’in deri üretiminde 91 yıllık birikimi ve Silvateam’in yenilikçi tabaklama teknolojisi ile birleşince ortaya içeriğinde metal, aldehit ve tehlikeli esas bulunmayan, doğadan gelen ve tamamen doğaya geri dönen, yüzdeyüz biocircular derinin ortaya çıktığını belirtmiştir.


Derinin raf ömrü nedir?

Raf ömrü diğer deriler ile aynı. Deriye iyi bakılırsa cinsine göre ömürlükte kullanılabilir. Bu derinin diğerleri ile ayrılan özelliği bu deriyi kullanım ömrü dolduğunda doğaya tamamen karıştırılabiliyor oluşu. Diğer tabaklanan derilerde böyle bir şey mümkün olmuyor. Deri ömrünü tamamladıktan sonra hidrolize edilerek nitrojen ve karbon açısından zengin gübreye dönüşebilir, toprağın verimliliğini arttırır ve organik tarımda kullanılabilir.


EcoTan Derinin Fiyatı Ne Olacak?

Fiyatların astronomik olmayacağını belirten Sepici, ürünün satılması için bir engel teşkil etmeyeceğini ve standart deri fiyatlarından yüksek olmayacağını söylemiştir.


Seri Üretim Başladı mı?

Teknoloji çok yeni olduğundan henüz bu deriler ile yapılan ürünlerin seri imalatına geçilmedi. Fakat bazı global firmalar için numune prototip üretimine başlandı, numuneler beğenildi. Numune ürünleri firmalarımız arasındaki gizlilik anlaşmasından dolayı paylaşamıyoruz fakat 2021 yılı içinde satışların başlayacağını belirtmek isteriz.


“Doğaya karşı hassas olmalıyız Geri dönüştürülebilir derinin gelişimi bu yüzden önemli”

Son olarak proje süreci için Sepici EcoTan ürünlerinin Lineapelle Milano fuarında Silvateam tarafından tanıtıldığını ve oldukça fazla ilgi gördüğünü belirtti.32 görüntüleme0 yorum

コメント


bottom of page