top of page
  • Izel Fenerci

“Ayakkabı Sektöründe Dış Ticaret Açığı Oluştu.”

Yüksek üretim maliyetleri ve baskılanan döviz kuru, Türkiye'nin ayakkabı sektörünün tarihinde ilk kez dış ticaret açığı vermesine neden oldu. Bu durum, nihai ürün fiyatlarında yaşanan artışın sahte ayakkabı ticaretini de artırarak kayıt dışı ticareti tetikledi.

Üretim maliyetlerinin artmasına rağmen döviz kuru baskısı, yıllık 1 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştiren ayakkabı sektörünü sarsmış durumda. Yüksek nihai ürün fiyatları da sahte ayakkabı piyasasını resmi ticaretle rekabetçi hale getirirken, sektör tarihinde ilk kez aylık bazda dış ticaret açığı yaşanmış durumda. Sektör temsilcileri, günlük 10 bin çift ayakkabı üreten büyük fabrikaların dahi kapanmaya başladığını belirterek, önlem alınmazsa ithalatın artacağı, istihdamın azalacağı ve kapanmaların daha da artabileceği uyarısında bulundu. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Türkiye ayakkabı sektörü, haziran ayında ihracatı 103 milyon dolar olarak gerçekleşirken, ithalat 104 milyon dolara yükselerek tarihsel olarak ilk kez dış ticaret açığı verdi.

Fiyat farkının yüzde 30'a kadar çıkması

Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD) Başkanı Berke İçten, sektörün en önemli iki sorununun sahte ürünler ve artan ithalat rakamları olduğunu belirtti. İçten, "Geçen yıl artan maliyetlerin yanı sıra baskılanan döviz kuru ve Çin gibi rakip ülkelerin düşük fiyatlı ürünleriyle rekabete girmesi, yurtdışında rekabetçiliğimizi olumsuz etkiledi. Rakiplerimizle yüzde 30'a varan fiyat farkı nedeniyle büyük alıcılar Türkiye'den çıkmaya başladı ve yerli markalar da yurtdışından tedarik yapmaya başladı. İhracat talebinin düşmesiyle birlikte dış ticaret açığına doğru ilerledik" şeklinde konuştu.

Büyük fabrikaların kapanışları başladı

Bu yıl ihracatta uluslararası talebe bağlı bir düşüş beklendiğini belirten İçten, en azından ithalatı düşürecek politikaların geliştirilmesi gerektiğine dikkat çekti. İçten, "Bu konuda bakanlıkla iletişim halindeyiz. İthalatla ilgili tedbirler alınması gerekiyor. Günlük 5-10 bin çift ayakkabı üreten yüksek kapasiteli fabrikalarda kapanmalar ve işçi çıkarmalar başladı. Bu fabrikalar iç piyasadaki talebi karşılıyordu ve onların da yurtdışına yönelmesiyle kapanmalar arttı. Dolayısıyla iç piyasadaki üreticiler, önlem alınmazsa ciddi sorunlar yaşayacak" dedi.

İthalat artışı, ihracatı 7 katladı

Ayakkabı dış ticareti, haziran ayında 1 milyon dolar açık verse de yıllık bazda hala dış ticaret fazlası veren bir sektör olarak duruyor. Ancak bu yılın ilk yarısında ithalatın büyük artışı dikkat çekiyor.


18 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page