top of page
  • Yazarın fotoğrafıASAP HABER

Bangladeş Hazırgiyim Sektörünün Hedefi : ”ASEAN Pazarı”

Son zamanlarda batı pazarında zor süreçlerden geçen Bangladeş’in yeni dönemde odağını ASEAN ülkeleri pazarlarına çevirdi.

Pandemi sürecinde Avrupalı ve Amerikalı müşterileri tarafından siparişleri iptal edilen ve ödemeleri ertelenen Bangladeş hazırgiyim sektörünün Batılı pazarlardan tamamen çekilmese de yeni arayış ve alternatiflerine odaklandı.

Bu nedenle 2030 yılında dünyanın dördüncü büyük ekonomi bloku olması beklenen ASEAN ülkelerine ülkenin daha fazla önem ve ilgi vereceği belirtildi.

ASEAN Ülkelerinde Kimler Var?

Endonezya, Tayland, Singapur, Malezya, Filipinler, Vietnam, Brunei, Myanmar, Kamboçya ve Laos’tan oluşmakta. Bu ülkelerde 640 milyondan fazla nüfus yaşıyor.

2019 yılında toplam ihracatı 34 milyar dolar olan Bangladeş, aynı dönemde ASEAN ülkelerine toplam 314 milyon dolar hazırgiyim ihracatı yapmıştı.

%195 Artış Var!

ASEAN ülkelerinin dünyadan hazırgiyim ithalatının 2008-2019 yılları döneminde yüzde 195 artarak 10,3 milyar dolara ulaştığı belirtildi.

Bangladeş Hazırgiyim Üreticileri ve İhracatçıları Birliği (BGMEA) Başkanı Rubana Huq, Çin hazırgiyim pazarında da ilginin artmış olacağına dair görüşlere farklı yaklaşıyor.

Başkan’a göre Çin pazarında tarife dışı engelin çok olduğunu ve son dönemde Çin pazarının büyümesine karşın Bangladeş’in Çin’e hazırgiyim ihracatının artması bir yana Çin’de durumun düşüşe geçtiğini savunuyor.

  

7 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page