top of page
  • Izel Fenerci

Birkenstock yeni ayakkabı fabrikasına 110 milyon euro yatırım yaptı.

Alman marka, Kuzeydoğu Almanya, Pasewalk'taki yeni siteye yapılan yaklaşık 110 milyon avroluk yatırımın, şirket tarihindeki "açık ara" en büyük bireysel yatırım olduğunu açıkladı.

Kısmen LVMH'nin yatırım aracı L Catterton'a ait olan Birkenstock, Ekonomi, Altyapı, Turizm ve Çalışma Bakanı Reinhard Meyer'in de katılımıyla gerçekleşen temel atma töreninde, çalışmalarını sürdüren yeni ayakkabı fabrikasının üçüncü inşaat aşamasına geçen bahar başladı.

Geçen yıl marka, yaklaşık 100 milyon avroluk yatırım yapmayı planladığını açıklamıştı ancak yatırım maliyetinin yükseldiği düşünülüyor. Birkenstock grubunun Teknik Operasyonlar Direktörü (CTOO) Mark Jensen;

"Bir buçuk yıldan kısa bir süre önce yeni fabrikamızı planlamaya başladığımızda dünya farklı bir yerdi. Bu nedenle, hammadde piyasalarındaki enflasyon ve çalkantılara ve inşaat sektöründeki tedarik problemlerine rağmen projemiz aksamadan devam ettiği için ekiplerimize daha da minnettarım.” diyerek memnuniyetini belirtti.

Üretimin 2023'ün üçüncü çeyreğinde başlaması ve orta vadede yaklaşık 1 000 yeni iş yaratarak Birkenstock'u bölgedeki en büyük özel işverenlerden biri haline getirmesi bekleniyor. Mark Jensen, halihazırda 50 iş sözleşmesinin imzalandığını, mühürlendiğini ve teslim edildiğini ve üretimin bundan ancak bir yıl sonra başlayacağı zaman bölgedeki insanların büyük ilgi göstereceğini sözlerine ekledi. Bu, doğru yer seçimi yaptığımızın bir işareti ve organizasyonumuzun çalkantılı zamanlarda bile faaliyet yürütme gücünün kanıtıdır” dedi.

Ekonomi, Altyapı, Turizm ve Çalışma Bakanı Reinhard Meyer konu ile ilgili;

"Birkenstock'un bölgemize taşınması, buradaki herkese önemli bir mesaj gönderiyor - bölgemize değer katan sürdürülebilir işlerin yaratıldığına dair. Şirketin yatırımı, Batı Pomeranya'yı bir sanayi merkezi olarak tanıtma çabalarının meyvelerini verdiğini gösteriyor"diyerek düşüncelerini belirtti.


44 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page