top of page
  • Izel Fenerci

Bu tatil sezonunda Nike, her zamankinden daha fazla talep görmeye hazırlanıyor.

Bu kısmen, Aralık ayına kadar piyasada beklenen Yeezy ürününün olmaması sayesinde. Adidas, tasarımcının tekrar tekrar antisemitik yorumlarda bulunmasının ardından Kanye "Ye" West ile Ekim ayı sonlarında bağlarını kesti. Spor ayakkabı devi, en başarılı ayakkabı ortaklıklarından birinin üretimini durdurdu ve yakında piyasaya çıkacak ürünlerini rafa kaldırdı ve Adidas için yaklaşık 500 milyon Euro'luk bir gelir kaybına yol açtı. Eşzamanlı olarak, Foot Locker ve Hibbett Sports gibi büyük perakendeciler, ürünleri raflardan çekmeye ve gelecekteki siparişleri iptal etmeye başladı.

Yeezy satışları genellikle Aralık ayında zirve yaptı. Wedbush analisti Tom Nikic'in bir Pazartesi notunda işaret ettiği gibi, geçen yılın Aralık ayında, yıl boyunca yaklaşık 65 lansmandan 10 Yeezy lansmanı yapıldı ve bu durum "Markanın Aralık ayına kadar ne kadar yoğunlaştığını gösteriyor."

Markanın bu yıl pazardaki yokluğu, eski pazar payını ele geçirmeye açık hale getiriyor ve Nike, onu kazanması en muhtemel marka olarak ortaya çıkıyor. Nikic, "Spor ayakkabı tutkunlarının bu yıl alacağı Yeezy'ler olmayınca, Nike bu durumdan önemli bir biçimde yararlanmaya devam ediyor.”dedi. Aralık ayı boyunca Nikic, geçen yıla benzer şekilde Nike'tan 26 adet lansman görmeyi bekliyor.

Şu anda Aralık ayında planlanan sekiz Jordan lansmanı ve üç Nike Dunk lansmanı olduğunu söyledi.Ayrıca Nike bu talep artışı, artan navlun ve lojistik maliyetleri ve oldukça rekabetçi bir tanıtım ortamı nedeniyle 2023'ün ilk mali çeyreğinde net gelirinde %22'lik bir düşüşle 1,5 milyar dolar olduğunu bildirdi.20 Aralık'ta ikinci çeyrek için kazanç bildirmeye hazırlanıyor. Bu arada Adidas, Yeezy ürünlerini ve renk gruplarını Yeezy adı olmadan üretmeye devam etme planını belirtti. Şirket ayrıca, Adidas'ın toplam gelirlerinin tahminen %10'una denk gelen Yeezy'nin kaybını azaltmak için dikkatini diğer işbirliklerine kaydırmaya başladı. Ancak Nikic'e göre, "Bu yıl Yeezy'lerin eksikliği üstesinden gelmeleri için çok fazla." Tatil rüzgarlarına rağmen Adidas, mevcut engellerin üstesinden gelmesine yardımcı olacak yeni bir CEO'nun da (eski Puma başkanı Bjørn Gulden) dahil olduğu, yoluna devam etmek için daha uzun vadeli planlarına güvendiğini bildirdi.


5 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page