top of page
  • Izel Fenerci

COVID-19 lüks sektörünü keskin bir düşüşe itiyor

Bain Danışmanlık Şirketi lüks malların küresel satışlarının koronavirüs salgını nedeniyle, Lüks sektörü tarihinin en büyük düşüşünü gördüğünü açıkladı.


Sektörde 2009'dan bu yana ilk kez % 23lük bir azalma ile cari döviz kurlarının 217 milyar euroya düşeceğini tahmin ediyor.


Hem lüks malları hem de deneyimleri kapsayan genel lüks piyasası da benzer bir hızla küçüldü ve şu andaki cirosunun yaklaşık 1 trilyon Euro olarak tahmin ediliyor ".


Çin'deki satışlardaki güçlü toparlanmaya rağmen beklenen düşüş, Bain'in Mayıs ayında açıkladığı sektör tahminlerinin% 20 ila% 35 aralığının alt sınırında oldu.

Kapanış sırasında yaz ayınım başlangıcında tablo beklenenden daha iyi toparlanma olduğu gözlenmişti

Tüm dünyada önlemler askıya alınmış ​​veya hafifletilmişti.

Mağazaların yeniden açılması ile birlikte, salgın Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri'nde ikinci dalga olarak ortaya çıktı ve bu da daha fazla kısıtlamaya ve mağaza kapanmalarına neden oldu.


Bain ortağı ve partneri ayrıca araştırmanın başındaki Claudia D'Arpizio, "Hepimiz zor bir yıl geçirdik, hızlı, beklenmedik değişimler yaşadık ve lüks tüketim büyük bir düşüş yaşadı" dedi. “Sektör, küresel seyahatte bir duraklama ve devam eden kilitlenmelerden muzdarip olsa da, krizi yönetmek için gerekli esnekliğe sahip olduğuna inanıyoruz. Lüks tüketim Operasyonlarını dönüştürme ve yeni müşteri taleplerini karşılama ve özellikle genç nesiller için ilgi, alaka düzeyini koruma amacını yeniden tanımlama kabiliyetine inanıyoruz ”dedi.


Bain, belirsizliğin önümüzdeki birkaç ay boyunca sektörün üzerinde kalacağının altını çiziyor. Sektörün yaşadığı en kötü ikinci çeyreğin ardından, üçüncü çeyrekte toparlanma işaretleri görüldü. En olası sonuç, büyük ölçüde Covid-19'un gelecekteki gelişimine ve ülkelerin uygulayabileceği ek kısıtlamalara bağlı olan dördüncü çeyrekte bir önceki yıla göre yüzde -10'luk bir düşüş olarak gözüküyor.


Bain, işletme karının 2020'ye göre 2019 seviyesi ile karşılaştırıldığında % 60 düşmesini bekliyor (yani, ortalama% 21 marjından yüzde 12 marjına)


Araştırmaya göre, 2021 yılında piyasanın 2020 deki kar kaybının % 50'sini geri kazanması bekleniyor - kârın şu an hala 2019 seviyelerinin altında olduğu gözleniyor.

Ayrıca piyasanın 2022 sonu / 2023 başı itibarıyla 2019 seviyelerine dönmesi ve toparlanmanın önümüzdeki üç yıl içinde hız kazanmasını bekliyor.


8 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page