top of page
  • Izel Fenerci

Dünya Ayakkabı Ticaret Verileri Açıklandı

Her yıl düzenli olarak Portekiz Ayakkabı Sanayicileri Derneği (#Apicapps) ve AB Birliği iş birliğiyle yapılmakta olan istatistik verileri açıklandı. 2019 yılını kapsayan verilere göre dünyada ayakkabı üretim adeti 24,3 Milyar çifte ulaştı.

Son 10 yılda toplam %21,2’lik artış kaydeden ayakkabı üretiminde başı çeken ülkeler Asya ülkeleri oldu. İlk sırayı yaklaşık 13,5 Milyar çiftle Çin alırken Hindistan ve Vietnam sırasıyla 2,6 Milyar Çift ve 1,4 Milyar çift ile onu takip ettiler. Raporda Türkiye’ye son yıllarda artan üretim gücü nedeniyle özel olarak yer verildiği görülmüş, 535 Milyon çiftlik üretim kapasitesiyle dünyanın 6.büyük üretim merkezi olduğu ve son 10 yılda 13. Sıradan 6. Sıraya kadar yükseliş gösterdiği belirtilmiştir.

5.sırada yer alan Brezilya’yı ise kısa ve orta vadede yakalayabilmesinin zor olduğu çünkü Brezilyanın %70 daha yüksek bir üretim adedine sahip olduğu ifade edilmiştir. Dünya üzerinde üretilen toplam ayakkabı miktarının yaklaşık %62’sine karşılık gelen 15 Milyar çiftin ise ihraç edildiğinin belirtildiği çalışmada Çin’in 9,5 Milyar çift ile %63 ‘lük dünya payı ile halen ilk sırada olmaya devam ettiği ancak son 10 yılda Çin’in aldığı payın %7 düştüğü ifade edilmiştir.Türkiye ise ihracatta 275 Milyon çift ile yine 6. Sırada olmayı başarmıştır.Kaynak: World Footwear

5 görüntüleme0 yorum

Comentários


bottom of page