top of page
  • Izel Fenerci

ELİDER Yönetim Kurulu Başkanı Fehmi Darbay: “2022’de E-Ticaret Hacmi 600 Milyarı Zorlayacak.”

Elektronik Ticaret Derneği (ELİDER) Yönetim Kurulu Başkanı Fehmi Darbay;

“2021’de e-ticaret hacminin 380 milyar liralık hacme ulaştı. 2022’de e-ticaret sektörü 600 milyar liralık hacmi zorlayacak ve belki de bu hacmi aşacaktır” diyerek e-ticaret sektörüne dair görüşlerini dile getirdi.

Ticaret Bakanlığı bünyesindeki Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi (ETBİS), verilerine göre 2021 yılına ait e-ticaret verilerindeki hacmi 381,5 milyar TL olarak kayda geçti. Sektörde 2020 yılına göre yüzde 69’luk bir artış gerçekleşti. Online alışverişte sipariş sayısı bir önceki yıla göre yüzde 46 artarak, 3 milyar 347 milyon adede ulaştı. E-ticaretin geleneksel ticarete oranı ise, yüzde 17,7 oldu. ELİDER Yönetim Kurulu Başkanı Fehmi Darbay, ETBİS’in verilerini değerlendirdi.

PAZARYERLERI, E-TICARET ALANINDA LİDERLİĞİNİ SÜRDÜRÜYOR. YAKLAŞIK 485 BİN FİRMA E-TİCARET İÇİNDE YER ALIYOR.

E-Ticaret içindeki firma sayısına ilişkin konuşan Darbay, “Verileri incelediğimiz bu işletmelerin 26 bin 442 adedinin kendi sitesinden; 472 bin 604’ünün pazaryerlerinden satış yaptığını görüyoruz. Yani online pazaryerleri, e-ticarette lokomotif olmaya devam ediyor” dedi. Fehmi Darbay, bu verilere göre e-ticaret ekosistemindeki gelişmelerin umut verici olduğuna vurgu yaparak, şu sözleri söyledi;

“Son yıllarda e-ticaret ve özellikle e-ihracata büyük bir talep var. ELİDER olarak bu ekosistemde işletmeleri destekliyoruz. E-ticaret ekosisteminde işletmelerin ihtiyaç duyduğu birçok konu var. Lojistikten dijital pazarlamaya, pazaryerlerinden yazılıma kadar birçok temas noktası var. E-ticaretin temel konusu ise, lojistik ve kargo süreçleridir. Derneğimiz, bu alanlarda işletmelere 360 derecelik çözüm sunuyor. Global pazaryerleri ile ilgili de gerekli destekleri sağlıyoruz”

İŞLETMELEN KISA SÜREDE BÜYÜYEBİLECEĞİ E-IHRACATTA KÜMELENME MODELI ILE DEPO ÇÖZÜMLERI SUNULABILIR”

ELİDER Başkanı sözlerine, “E-ihracat için global e-ticaret ekosisteminin önemli aktörleri ve global lojistik sektörü öncüleri ile işbirlikleri geliştirmek gerekir. Bu sektörlerden önemli isimleri, Türk e-ticaret işletmeleri ile buluşturmalıyız. E-ihracat ile yurt dışına açılmak isteyen firmalara kümelenme modeli ile depo çözümleri sunulabilir. Bunun gibi birçok konuda e-ticaret işletmelerine destek olmaya çalışıyoruz, Asıl konumuz e-ihracat olmalı; çünkü e-ihracatta alınması gereken uzun bir yol var” diyen Darbay, şunları kaydetti:

“Genel ihracatta e-ihracatın payı yüzde 2-3 civarında. Bu rakam çok yetersiz. Bunun için ekonomi ve ticaret otoritelerinin e-ihracat stratejilerini daha da geliştirmesi gerekiyor. Ticaret Bakanlığı E-İhracat Dairesinin bu konuda çok önemli çalışmaları var. Gümrük süreçlerinden mevzuat ve tebliğ iyileştirmelerine, lojistikten yurt dışı depo operasyonlarına göre bütüncül bir çalışma yürütülüyor. 2021 e-ticaret verileri, tüm bu çalışmaların ülkemiz ekonomisi için ne kadar kritik ve stratejik olduğunu ortaya koyuyor.” diyerek konu ile ilgili düşüncelerini vurguladı.

Fehmi Darbay, işletmelerin daha nitelikli iş yapması adına ücretsiz eğitim verdiklerini ve farkındalık oluşturduklarını dile getirdi. Ek olarak yurt dışı çalışmalarına da önem ve hız verdiklerini söyleyerek, “İşletmeleri global pazarlara açmak için yoğun bir çaba sarf ediyoruz” dedi.

GİYİM AYAKKABI VE AKSESUARLARDA YÜZDE 26’LIK ARTIŞ GÖRÜLDÜ

ETBİS’in açıkladığı verilere göre, e-ticaret hacminde bir önceki yıla en fazla artış gösteren sektörler şöyle;

1- Konaklama (yüzde 175),

2-Gıda ve süpermarket (yüzde 162),

3-Seyahat, taşımacılık depolama (yüzde 113),

4-Havayolları (yüzde 98),

5-Yemek sektörü (yüzde 78),

6-Giyim, ayakkabı ve aksesuar (yüzde 26).


Sektör bazında e-ticaret hacimleri ise;


Beyaz eşya ve küçük ev aletleri yaklaşık (52.9 milyar TL),

Giyim, ayakkabı ve aksesuar (24.2 milyar TL),

Elektronik (21.4 milyar TL). olarak belirlendi.

E-ticaret harcamalarının yüzde 86’sı peşin, yüzde 14’ü ise taksitli ödeme ile yapıldığı bildirildi.


6 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page