top of page
  • Izel Fenerci

Enflasyon 40 Yılın En Yüksek Seviyesinde Ayakkabı Fiyatları Şubatta %7 Oranında Arttı.

Fiyatlar geçen aydan beri yükselmeye devam ediyor.

Çalışma İstatistikleri Bürosu'nun aylık raporuna göre, tüketici fiyatları Şubat ayında bir yıl öncesine göre %7,9 arttı.

Bu sayı, Ocak ayındaki %7,5'lik büyümenin üzerindeydi ve Ocak 1982'de sona eren 12 aylık dönemden bu yana en yüksek enflasyon oranını temsil etti.

Ocak ayına kıyasla, Şubat ayı fiyatları Ocak ayındaki %0,6'lık artışın üzerine %0,8 arttı.

Gıda ve enerji sektörü hariç fiyatlar, geçen yıla göre %6,4 artarak 1982 Ağustos'unda sona eren dönemden bu yana en büyük 12 aylık değişimi yaşadı.

Geçen yıla göre, enerji endeksi %25,6 ve gıda endeksi %7,9 arttı, artış 12- Temmuz 1981'de sona eren dönemden bu yana en büyük artış oldu.

Amerika Ayakkabı Distribütörleri ve Perakendecileri (FDRA) verilerine göre, ayakkabı fiyatları Şubat ayında yıllık bazda %7 arttı.


Bu, 33 yılda yıldan yıla en hızlı ikinci artışa işaret ettiği belirtildi.

Erkek ayakkabısı %5,3, kadın ayakkabısı %6,8 ve çocuk ayakkabısı %10,3 arttı. Ayakkabı içinde, yükselen fiyatlar çeşitli faktörlere, özellikle de ayakkabı gibi tüketim malları üzerindeki ağır tarifelere ilişkilendiriliyor.

FDRA, ayakkabı fiyatlarının yükselmesine katkıda bulunan külfetli tarifeleri ortadan kaldırması için Biden Yönetimine sürekli olarak baskı yapıyor.

FDRA'ya göre, bazı ayakkabılarda %48'e kadar çıkabilen bu tarifeler, perakendede büyük fiyat artışlarına dönüşüyor. Sorun, ABD'de petrol ve gıda gibi emtia fiyatlarının yükselmesine neden olan Ukrayna ve Rusya arasındaki ihtilafla daha da artıyor.

FDRA'nın başkanı ve CEO'su Matt Priest, 1 Mart'ta Başkan Biden'a yazdığı açık mektupta, "Enflasyona gerçekten başarılı bir şekilde saldırmak" için İşçi Bayramı 2022 boyunca ayakkabı ve diğer temel tüketim malları üzerindeki tarifelerin kaldırılmasını istedi.

Bundan önce, FDRA, Biden yönetiminin ekonomik danışmanlar konseyine, cumhurbaşkanını, belirli ürünlerde (ayakkabı gibi) fiyatların yükselmesine neden olan tüketim malları üzerindeki 301 tarifesini kaldırmaya çağıran bir açık mektup gönderdi.

Priest yaptığı açıklamada, "Çocuk ayakkabı fiyatları fırlamaya devam ediyor çünkü Biden İdaresi 301 tarifelerini uygulamak için kalem kullanmayacak, perakende fiyatları büyük ölçüde artırıyor" dedi. Halihazırda yüksek olan ayakkabı tarifelerinin üzerine eklenen bu tarifeler, işçi sınıfı ailelerine sebepsiz yere büyük zararlar veriyor” dedi.8 görüntüleme0 yorum

Commenti


bottom of page