top of page
  • Izel Fenerci

Enflasyon Endişesiyle Tüketiciler İhtiyaç Alışverişlerini Öne Çekiyor.

Ağustos ayında organize perakende sektörü, tüketicilerin "fiyatların daha da yükselecek" endişesiyle ihtiyaç alışverişlerini öne çekmesi sonucunda hareketlilik yaşadı. Bu, Temmuz'da yaşanan daralmanın ardından gözlemlendi. Enflasyonun son iki yılda Türkiye ekonomisi için büyük bir sorun haline geldiğini belirten Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, son iki ayda TÜFE'nin %18,5 artış gösterdiğini ve 8 aylık enflasyonun %43'e ulaştığını söyledi. Sabit gelirlilerin tasarruflarını özellikle ihtiyaç alışverişi için kullandıklarını vurguladı.

Öncel, beyaz eşya ve mobilya alımında kredi kartına taksit sayısının azaltıldığını belirterek, alım gücündeki düşüş ve parasal sıkılaştırma önlemlerinin gıda dışı perakendede daralmaya neden olabileceğini ifade etti. Öncel, enflasyonla mücadele edilmesi gerektiğini, ancak bunun iç talebi daraltmadan yapılması gerektiğini belirtti.

Ayrıca, Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği'nin (AYD) Temmuz ayı için yayınladığı AVM Metrekare Verimlilik Endeksi yıllık %93,4 artarak 2044 puana yükseldi. Bu artış, yıllık enflasyon oranının %47,83 olduğu dikkate alındığında enflasyonun üzerinde bir artışı temsil ediyor. AVM'lerde ciro, Temmuz'da Türkiye genelinde metrekare başına 7.794 TL, İstanbul'da 9.737 TL ve Anadolu'da 6.498 TL olarak gerçekleşti. Teknoloji, yiyecek-içecek, hipermarket, giyim ve ayakkabı kategorilerinde sırasıyla yüzde 134,2, 94,1, 82,1, 77,7 ve 74,6 oranında artışlar gözlemlendi.


6 görüntüleme0 yorum

Commentaires


bottom of page