top of page
  • Izel Fenerci

Euratex Avrupayı Sürdürülebilir Tekstillerde Küresel Lider Yapmayı Planlıyor.

Avrupa Hazırgiyim ve Tekstil Konfederasyonu (Euratex), yıl sonuna kadar hayata geçireceği rekabetçi ve sürdürülebilir bir Avrupa tekstil ve hazırgiyim endüstrisi yaratma planını açıkladı.


Açıklanan plan; AB’nin sanayi ve ticaret stratejileri,sürdürülebilir kimyasal ve ürün girişimleri ve işçi- işveren haklarını koruyan birtakım düzenlemelere dair politikalar göz önünde bulundurularak oluşturulacak. Ocak ayında Avrupa Komisyonu tekstil ve hazırgiyim sektörünü; karbon nötr, döngüsel bir ekonomiyi hızlandırmak için "öncelikli sektör" olarak tanımlamıştı.


Yapılan açıklamada Küreselleşen sektörde, yerel ve ulusal düzeylerde para parça girişimlerin atıklarla başa çıkılmasında yetersiz olduğu dile getirildi. Bu yüzden Euratex, hali hazırda 160.000 şirketi (yüzde 99'u küçük veya orta ölçekli şirketlerdir) ve 1,5 milyon çalışanı olduğu belirtilen Avrupa tekstil ve hazırgiyim sektörünü birleştirerek daha sürdürülebilir bir eylem amaçladığını belirtti. Organizasyonun 3 temel hedefi; Avrupa'yı sürdürülebilir tekstilin küresel lideri olarak konumlandırmak, sektörün verimliliğini ve bölgenin küresel pazar payını arttırmak. Bu durum sadece Avrupa ile olmamakla birlikte küresel standartlara uyumlu döngüsel ve sürdürülebilir ürünlerin açıkça belirlenmesi, sürdürülebilir şirketleri ödüllendirildiği gerçekçi bir iş modeli geliştirilmesi ve geri dönüşüm tesislerinin kapasitelerinin ve tüketicilerin sürdürülebilirlik bilincinin artırılması; öncelikli önerilenlerden olduğu bildirildi.


Avrupa Komisyonu’na daha fazla sorumluluk alma çağırısında bulunuluyor.

Sürdürülebilirlik kavramının hem tüketiciler hem de marka ve üreticiler tarafından

tanınırlığını ve şeffaflığını artırmak planın ana unsurlarından. "Dijital Dönüşüm Fonu" ile dijitalleşmeyi teşvik ederek operasyonel süreçlere daha fazla entegre edilmesi, yenilikçi oluşumları ve startup'ları desteklenmesi ve sürdürülebilir tekstilde araştırma geliştirme çalışmalarına ilişkin özel programlar da proje kapsamında üstleniliyor. Küresel pazar payını artırmak için Euratex, uygunsuz ürünlerin gümrükten geçişini önlemek amacıyla piyasa gözetimini artırmayı planlıyor.


Bu nedenle standartların ve prosedürlerinin karşılıklı tanınması konusunda ABD de dahil olmak üzere birçok ülkeyle birlikte anlaşmaya çalışacak. COVID-19 salgını sürecinde diğer birçok ülke gibi, Euratex de Pan Euro Akdeniz bölgesinde tedarik zincirini artırarak üretimin ülke içine taşınmasını planlıyor. Sürecin çelişkiler engellenerek başarılı bir şekilde uygulanabilmesi, ve değerlendirilebilmesi için “tekstil ittifakı” kurulması da eylem planının unsurlarından. Euratex Tekstil ve hazırgiyim sektörünün karmaşık üretim süreçleri ve küresel değer zincirleri barındırdığını belirtti. Sektörün Avrupa ekonomisi için stratejik ürünler barındırdığını ve diğer sektörlerle

bağlantılarının göz önünde bulundurulması gerektiğini de ifade etti.
17 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page