top of page
  • Izel Fenerci

Euro/Dolar 20 Yılın Ardından İlk Kez 1’in Altında Seyrediyor: Türkiye’yi Ne Bekliyor?

12 Temmuzda Avrupa Birliği’nin para birimi  euro ABD dolarının değerine eşitlenmişti, bu durumun ardından dolar, euro karşısında değer kazanacak,Bu durum Türkiye ekonomisinde neyi değiştirecek?

2002 Aralık ayından beri ilk kez 1 euro, 1 dolara eşitlendi.

ABD’de tüketici enflasyonu beklenti üzerinde gelerek rekor kırdı bunubla birlikte dolar, euro karşısında değer kazanmaya devam ediyor.

Gelecek Fed toplantısında beklenti 100 baz puan faiz artışı yüzde 22’ye, 75 baz puan faiz artışı  ise yüzde 79’a çıkmış durumda

İHRACATIMIZI SIKINTILI BİR SÜREÇ Mİ BEKLİYOR?

Gelişen durum ile birlikte bakılacak olursa Türkiye ham maddeyi dolarla alıp, ihracatı Euro ile yapıyor. Bu nedenle önümüzdeki dönemlerde sürecin Türk ihracatçısını büyük kayba uğratması bekleniyor.

Hazır Giyim İhracatçıları Ne Durumda?

Hazır giyim ihracatçılarının kâr marjının yüzde 5’inin eridiği aynı dönemde Otomotiv ihracatçıları, yılın ilk çeyreğinde Euro-dolar paritesi nedeniyle 500 milyon dolar kaybetti.

OİB verileri ise durumu yılın ilk 4 ayında parite kaynaklı kayıp 700 milyon dolara ulaştığını bildirdi.

İhracatının büyük bölümünü Euro cinsinden yapan özellikle Avrupa pazarı ağırlıklı ilerleyen ve otomotiv ve hazır giyim gibi sektörlerin kaybı artacak gibi görünüyor.

İTHALAT FATURASINDA ARTIŞ GELİYOR.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Türkiye 2021 yılında 225 milyar dolarlık ihracatının yüzde 46’sını euro ile yaptı.

Toplam 271 milyar dolarlık ithalatın yüzde 48’i ise Euro ile gerçekleşti.

İhracatta euro ve doların ağırlığı birbirine yakındı fakat doların ithalattaki payı ise 2022’nin ilk 5 ayında yüzde 70’i aştı.

Bu nedenle dış ticarette parite kaynaklı kayıp endişesi sürüyor, ithalat faturası da artış gösterecek.

YÜZDE 58,4 OLAN DIŞ BORÇ DOLARLA

Dolar euro kurundaki bu değişimin Türk ekonomisine olan etkisi dış borç ödemelerinde de kendisini gösterecek. Türkiye’nin döviz gelirinin ağırlığı euro olurken, döviz giderleri ve dış borç ödemelerinin ağırlığı dolarla yapılıyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı verilerine göre, Türkiye’nin brüt dış borç stoku, ilk çeyrek sonu itibarıyla 451,2 milyar dolar oldu.

Toplam borcun yüzde 58.4’ü dolar cinsi kalanı ise (yüzde 29’u) Euro olarak belirlendi.

EURO NEDEN DEĞER KAYBEDİYOR?

Euronun değer kaybetmesinin nedenleri arasında Ukrayna savaşının Avrupa ekonomilerini olumsuz etkilemesi ve artan resesyon korkuları olarak biliniyor.

İkinci olarak ABD’de ve Euro bölgesinde tüketici enflasyonu yüzde 8,6'ya yükseldi ABD Merkez Bankası (Fed) ile Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) faiz politikalarının farklılaşması önemli bir etken olarak belirtiliyor.

Fed, faizi 2022 marttan itibaren toplam 150 baz puan arttırdı ancak ECB negatif faize devam ettiği için Euro’nun dolar karşısında kayıp yaşamasına neden oldu.17 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page