top of page
  • Izel Fenerci

Ham Madde Krizi Endonezya'yı Tehdit Ediyor.

Ayakkabı endüstrisi, Çin'de devam eden ve teslimatlarda gecikmeye neden olan enerji krizi nedeniyle bir hammadde krizinin başlamasından korkuyor. Sektör Çin ürünlerine bağımlı olmayı sürdürüyor.


Endonezya Ayakkabı Derneği (Aprisindo) Direktörü Firman Bakrie, Endonezya'ya şu anda ayakkabı hammaddelerinin %60'ının yurt içinde üretilebileceğini söyledi. Bu, Endonezya'nın Çin'de devam eden enerji krizi nedeniyle giderek zorlaşan hammaddeleri tedarik etmek için Çin'e (aynı zamanda Vietnam ve Avrupa'ya) güvendiği anlamına geliyor.


Bakrie, enerji krizinin başlamasıyla birlikte hammadde sıkıntısının başladığına dikkat çekti. Enerji krizi Çinli firmaları etkilemese de birçok fabrikada üretim kesintilerine yol açtı. Aynı zamanda fiyatlar da arttı: Çin'in üretici fiyat endeksi, o zamanlar rekor sayılan Eylül ayındaki %10,7'lik artışın ardından geçen yılın aynı dönemine kıyasla Kasım ayında %13,5 arttı. Çin'deki yeni dalga COVID-19 pandemisinin getirdiği olumsuzluklar endişeleri daha fazla artırıyor.


Bununla birlikte, Aprisindo'nun Direktörü, endüstrinin geleceği konusunda iyimser bir yaklaşım sürdürdü. Ham madde yatırımcısı Endonezya'ya yatırımlarını sürdürmeye devam ettikçe, ithal hammaddelere olan bağımlılığın azalması bekleniyor: “Artık ithalata bağımlı olmayacağımızı umuyoruz. Yerli ham maddeye ihtiyacımız olduğu için ham maddelere olan teşviğin artacağını umuyorum” dedi.


Kaynak: Worldfootwear14 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page