top of page
  • Izel Fenerci

Hazır Giyim ve Ayakkabı Zam Sinyalleri Veriyor.

Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği Başkanı Berke İçten ile Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Ramazan Kaya ve Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel’in Sözcü Gazetesi’ne verdiği röportaja göre TASD Başkanı Berke İçten

Enflasyonun yüzde 70’lerin üzerinde iken ayakkabıdaki fiyat artışlarının yüzde 25-30’larda kaldığını ifade etti İçten “Tüketici bizim maliyet ve fiyatlandırmasını şu an yaptığımız ürünleri 6-7 ay sonra raflarda görebiliyor. Fiyatlandırma geriden geldiği için fiyat artışları sınırlı kalıyor” dedi.

“Maalesef tüketicinin fiyatlarda ciddi bir artış yaşamak durumunda kalmasını bekliyoruz” diyen İçten, “Kışlık ürünlerin çıkmasıyla birlikte, eylül-ekim aylarında fiyatlarda bir artış hissedilecektir” diyerek önümüzdeki dönem hakkında konuştu.

UYGUN FİYATLI SENTETİK ÜRÜNLERE TALEP VAR.

İçten “2022 hareketli başladı, özellikle ihracatta artış yakaladık ancak yurt içinde vatandaşın alım gücündeki azalma nedeniyle talebin daha ekonomik ürünlere kaydı. Satış adetlerimizde azalma yok ama satın alınan ürünün niteliği değişti” diyen İçten, sözlerine ek olarak:

“Bu yıl daha pahalı olan yüksek segmentli deri ayakkabılardan ziyade, daha ekonomik olan tekstil ve sentetik malzemelerden yapılan ayakkabılarda talep artışı var.

Deri ayakkabıların toplam satışlar içindeki payı geçen yıl yüzde 18’ler civarındayken bu yıl yüzde 15’lere indi. Dünyada da bu eğilim var ama bizde daha fazla” olduğunu açıkladı.

“YÜZDE 130 ZAM ŞAŞIRTICI OLMAZ’

BMD Başkanı Sinan Öncel konu ile ilgili “Güncel fiyatlardaki yıllık zam oranları yüzde 80’i buldu.Kış aylarında yapılacak zamların yıllık bazda yüzde 100’leri aşarak yüzde 130’ları ulaşabilir bu durum şaşırtıcı olmayacak dedi. Ek olarak Öncel, “Çünkü zor bir dönem. Kur artışına bağlı bir fiyat artışı söz konusu. Emtia ve ham maddede düşüş beklesek de uluslararası enerji maliyetlerindeki artışlar yurt içindeki maliyetlerimizi artırmaya devam edecek. Bu kış da ciddi girdi maliyetleriyle karşı karşıya kalabiliriz. Bu da nihai ürün fiyatlarına yansıyacaktır” diye konuştu.

SATIŞLARDA YILLIK YÜZDE 30 AZALMA VAR

TGSD Başkanı Ramazan Kaya ise konu ile ilgili “Hazır giyimde fiyatların son bir yılda ikiye katlandı, bunun etkisiyle satışlarda yıllık bazda yüzde 10 ila 20 aralığında düşüş yaşadık.” diyerek konuştu.

BMD Başkanı Öncel de satış adetlerindeki azalmanın haziranda yıllık bazda yüzde 30’ları bulduğunu dile getirdi.

Kaya, satışlardaki bu küçülmenin 2022’nin ikinci 6 ayında da devam etmesini beklediklerini dile getirdi. Ek olarak “Dünyada olduğu gibi Türkiye de enflasyon çıkmazı içinde. Enflasyon nedeniyle hane halkının ekonomik sıkıntıda olduğunu görüyoruz. Tüketici, cebindeki parayı daha ekonomik olarak kullanacaktır” dedi.

SATIŞLARIN YÜZDELİK ÇOĞUNLUĞU TURİSTLERDE

Halkın alım gücü azalırken turistlere yapılan satış artıyor.

“Türk müşterilerin alım gücü düştükçe toplam satışlar içinde yabancıların payı arttı” diyen BMD Başkanı Öncel, “Bazı AVM’lerde turistlere yapılan satışlarda yüzde 40, bazılarında ise yüzde 60 artış var” dedi.Bu durum ise markaları tedirgin ediyor. Öncel konu ile ilgili “Bazı markalar yabancılara bu kadar fazla satış yapmaktan endişeli” dedi ve ek olarak, “‘İlerleyen dönemde turist gelmezse bu satışları kime yapacağız’ endişesi hakim” diyerek konuştu.

‘FİRMALAR KAPANMALARLA KARŞI KARŞIYA KALABİLİR’

TGSD Başkanı Ramazan Kaya, olası kapanma durumu ile ilgili şu yorumu yaptı.

“Önceden kârlılığı konuşurken şimdi kârsızlığı konuşuyoruz. Firmalar neredeyse genel gideri karşılayacak etiket fiyatlarıyla hayatlarını devam ettirmeye çalışıyorlar. Son BDDK kararlarıyla finansmana erişim de artık kolay değil. Ancak orta ve uzun vadede finansmana ihtiyacımız var. Maliyetlerin yanında önümüzdeki dönemdeki en büyük sıkıntı, finansmana erişim. Bu konudaki sıkıntılar sürerse, o zaman kapanmalarla karşı karşıya kalabiliriz.”dedi.

Yaz ayının ardında sonbaharda yeni sezonun başlamasıyla birlikte ayakkabının yansıyacak zammın en az yüzde 30 oranında olacağı öngörülüyor. Durum hazır giyim ürünlerinde ise bazı sektör temsilcilerine göre yüzde 100’leri aşacak.

10 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page