top of page
  • Izel Fenerci

İngiltere tüketici güveni 2022'nin son çeyreğinde arttı.

En son Deloitte Tüketici Takibi, 15 aylık ardışık düşüşün ardından Birleşik Krallık tüketici güveninin 2022'nin son çeyreğinde %0,6'lık hafif bir artışla -%19,7'ye ulaştığını ortaya koydu.

Genel olarak, tüketici güvenindeki artış (hala yıllık karşılaştırılabilir değerlerin altında), borç düzeyleri (+3,8 yüzde puanı) ve hanehalkı harcanabilir geliri (yüzde +6,5) ile ilgili duyarlılıktaki "önemli" bir önceki çeyreğe göre iyileşme ile desteklendi. puan), çünkü bazı tüketiciler maaş artışları veya sezonluk ikramiyeler aldı. Deloitte tüketici içgörü lideri Céline Fenech, "Tüketiciler, satın alma güçlerindeki baskının artık zirveyi geçmiş olabileceğini belirtiyor. Bununla birlikte, devam eden durgun tüketici davranışı, birçok hanenin mücadele ettiğini gösteriyor ve tüketicilerin genel harcamalarını yılın ilk yarısında azaltmaya devam ettiğini görme olasılığımız yüksek". Dedi.

Veriler, daha az harcama yapan tüketicilerin %60'ının bunu paradan tasarruf etmek için yaptığını veriyor. (yıldan yıla %33 artış) Ek olarak, her dört tüketiciden biri daha fazla mevcut ürünleri tamir edip tamir ederek satın alımları ertelemeyi planlıyor. Deloitte ayrıca, ekonominin durumuna yönelik tüketici duyarlılığının geçen yılın son çeyreğinde 3,1 puan artarak -%76 seviyesinde olduğu sonucuna vardı. Bu iyileşmede veriler düşük seviyelerde kalsa da, işsizlik ve enflasyon seviyelerinin gevşemeye başladığı bir zamanda olduğu belirtildi. Bununla birlikte, iş güvenliğine ilişkin duyarlılık bir önceki çeyreğe göre %1,2 (-%10'a) düştü, bu da tüketiciler arasında durgunluk nedeniyle işlerinde potansiyel bir bozulma olabileceğine dair bir endişe olduğunu gösterebilir olarak yorumlandı.


1 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page