top of page
  • Izel Fenerci

İhracatçılar Kur Ayarlaması Talep Ediyor.

Türk ihracatçıları, son iki yılda Türk Lirası bazında üretim maliyetlerinde yaşanan yüzde 200'lik artışa karşın, döviz kurlarındaki mevcut seviyenin rekabet gücü açısından yetersiz olduğunu belirtiyor. İhracatçılar, günümüzde 32 Türk Lirası seviyesinde bulunan dolar kurunun, en az 37-38 Türk Lirası olması gerektiğini ifade ederek, kurdaki artışın enflasyon oranında olmasını talep ediyorlar.

Zor ekonomik koşullar altında dahi geçtiğimiz yıl yüzde 0,64 oranında bir artışla 255 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiren Türkiye'den ihracatçılar, rekabette adil şartlar altında mücadele etmek istediklerini vurguluyor. Döviz kurundaki dengenin sağlanması gerektiğini belirten ihracatçılar, TL bazındaki artan maliyetler nedeniyle yabancı rakiplerine kıyasla daha pahalı duruma geldiklerinden şikayetçi.

Yılbaşından bu yana 2-3 Türk Lirası artış gösteren dolar kurunun bugün itibarıyla ortalama 32 Türk Lirasında olduğunu, bazı ihracatçıların doların teknik olarak şu anda 37-38 bandında olması gerektiğini düşündüğünü, bazılarının ise seçim sonrası 40 Türk Lirasına ulaşacağını öngördüğünü belirtiyor. Uzmanlar, seçim sonrası dolar kurunda büyük bir sıçrama beklemezken, yıl sonunda 41 Türk Lirasını bulacağını tahmin ediyorlar.

Sektör temsilcilerinin görüşlerine göre, döviz kurunun gevşetilmesi hem maliyetleri etkileyebilir hem de ihracatçıların rekabet gücünü artırabilir. Bu bağlamda, farklı sektörlerden gelen temsilciler, üretim ve ihracatın artırılabilmesi için kur politikalarında değişiklik yapılmasının önemini vurguluyor. İhracat hedeflerine ulaşabilmek için döviz kurunun istikrarlı bir şekilde ayarlanması gerektiği belirtiliyor.


2 görüntüleme0 yorum

Yorumlar


bottom of page