top of page
  • Izel Fenerci

İspanya’nın Dev Ayakkabı Firması Camper Türkiye'de üretilecek.

Necla Dalan’ın haberine göre İspanyol Markası Camper Türkiye Genel Müdürü Ulaş Divarcı, şirketin 2023'te Türkiye’de üretim yapmayı hedeflediğini açıkladı.

Divarcı, “Camper, 50 ülkede 300’den fazla mağaza sayısı ile dünyanın dört bir yanına yayılmış durumda. Üretimi Portekiz, Vietnam, Kamboçya ve Endonezya’da yapıyor. Türkiye bizim önemli pazarlarımızın başında geliyor." ifadelerini kullandı.

“2023 HEDEF”

Türkiye’de 24 mağazası olan Camper, dünyada en çok mağazası olan 3’üncü ülke olarak biliniyor. Sadece İstanbul’da 17 mağazası olan Camper. Fransa’ya bakıldığında toplam 10 mağaza, Londra’da ise 4 mağazası olduğu biliniyor. Divarcı Camper için ”Önümüzdeki süreç için çok agresif bir mağaza açma planımız yok. 3 yıl içinde mağaza sayısını 30’a tamamlamayı hedefliyoruz. 2023 yılına kadar da üretimi Türkiye’de yapma hedefimiz var” diye konuştu. Sözlerine “Pandemi döneminde online kanalda ciddi büyümemiz old ve Camper olarak bu kanalda her yıl yüzde 70 büyüyoruz diyerek eklemede bulundu. Online kanalda büyümenin devam edeceğini. 3 yıl içinde online satışların tüm işin yüzde 50’sini oluşturacağını bildirdi.


Ulaş Divarcı konuşmasında sürdürülebilirliğin odaklarında olduğuna da değindi. Zaragoza’da sadece geri dönüşümlü ürün satan mağazanın Türkiye’de de açılmasını hedeflediklerini anlattı. “Biz niş bir markayız. Her kategoride rekabet edebiliyoruz. Ürünlerimizin yüzde 65’i sürdürülebilirlik kriterlerine uygun. Koleksiyonlarımızın üst yüzeylerinin yüzde 90’ı plastik içermez, yüzde 20’si ise geri dönüştürülen materyaller kullanılarak üretiliyor. Yine ayakkabılarımız için kullanılan derilerin yüzde 97’si deri endüstrisi genelinde sürdürülebilir çevresel uygulamaları dikkate alan sertifikalı üreticiler tarafından üretilen deriler ile tasarlanıyor. Yine ayakkabılarımız için kullandığımız kotonların yüzde 100’ü geri dönüştürülmüş, organik ya da daha iyi koton girişimi (BCI) sertifikalı. Koleksiyonlarımızda sadece geri dönüştürülmüş BCI veya organik koton kullanmak için çalışıyoruz. Yine astarlarımızın yüzde 100’ü geri dönüştürülmüş pet’ten yapılmıştır. Dış tabanlarımızın yüzde 43’ü doğal ya da geri dönüştürülmüş materyallerden oluşur. Bu sezon bazı dış tabanlarımızda doğal bir malzeme olan şeker kamışı kullandık. Şeker kamışı enerji tasarrufu sağlayan doğal bir bitkidir. Çabuk büyür ve atmosferdeki karbonu azaltır. Camper ayakkabılarının yüksek kaliteli, uzun ömürlü ve sürdürülebilir bir ürün olmasından gurur duyuyoruz. Bu nedenle ikonik pelotas Ariel modelimize de ömür boyu garanti veriyoruz.” dedi


DİVARCI: "TÜRKİYE ALIŞVERİŞ İÇİN CAZİP BİR YER

Ulaş Divarcı, son dönemde kurlardaki artış nedeniyle Türkiye’nin turistler açısından çok cazip olduğunu dile getirdi.

“Şu anda Türkiye’de ürünlerimiz Avrupa’ya göre yüzde 20 daha ucuz. Avrupalılar, Ruslar ve Uzakdoğulular Türkiye’ye gelip Camper alıyor. Güney Kore’de ayakkabılarımız ortalama 220 Euro. Türkiye’deki Koreli şirketlerin çalışanları sürekli bizden ayakkabı alıp oraya gönderiyor.” diyerek sözlerini noktaladı.26 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page