top of page
  • Izel Fenerci

IKEA, 2022'de fiyatları %9 artırıyor.

IKEA, müşterilerinin 2022'de mağazalarından alışveriş yaptıklarında daha fazla para ödeyeceklerini söyledi. Dar kâr marjlarına sahip birçok şirket gibi, dünyanın en büyük mobilya satıcısı da devam eden küresel tedarik zinciri sorunları nedeniyle daha yüksek maliyetleri karşılamakta zorlanıyor. Ikea, dünya çapındaki Ikea mağazalarının çoğunun sahibi ve işletmecisi olan Ingka Group'un maruz kaldığı önemli nakliye ve hammadde maliyetlerini dengelemeye yardımcı olmak için mağazalarındaki fiyatların dünya genelinde ortalama %9 oranında arttıracağını söyledi.


Bu durum yüzünden sipariş edilen kanepe için aylarca bekleniyor. Neredeyse personel gerektirmeyen showroomlarında ve düz paketli mobilyalarında vücut bulan kendin yap felsefesiyle Ikea, düşük fiyatlarla eş değerli anlama geldi. Pandemi sırasında artan maliyetlere rağmen, Ikea mağazaları fiyatları büyük ölçüde sabit tuttu.


Ancak, emtia ve nakliye fiyatları artmaya devam ettikçe şirket, kârlılığındaki bu zararı artık karşılayamadığını söyledi. IKEA Perakende Perakende Operasyonları Müdürü Tolga Öncü, "Maalesef şimdi, artan maliyetler, küresel ekonomiyi etkilemeye başladığından beri ilk kez artan maliyetlerin bir kısmını müşterilerimize yansıtmak zorunda kalıyoruz" dedi.


Öncü, bu hamlenin IKEA'nın "rekabet gücünü ve dayanıklılığını" sağlayacağını, ancak "uygun fiyatlılığın bizim için her zaman bir mihenk taşı olacağını" da sözlerine ekledi. Perakendeci, pandemi sırasında mobilya, depolama ürünleri ve ev ofisle ilgili ürünler gibi evle ilgili ürünlere eşi görülmemiş bir talep gördüğünü, öyle ki müşterilerinin tüm ihtiyaçlarını her zaman karşılayamadığını söyledi.


Şirket, ekstra gemiler ve yükleyiciler kullanarak nakliye gecikmeleri gibi tedarik zinciri sorunlarından kaynaklanan ve devam eden etkiyi azaltmaya çalıştığını söyledi. Öncü, "Niyetimiz, satın alma fiyatlarında aldığımız herhangi bir düşüşü müşteriye geri vermektir." dedi.5 görüntüleme0 yorum
bottom of page