top of page
  • Izel Fenerci

Laleli’ye Ukraynalılar Geri Döndü.

Rusya ve Ukrayna ile durma noktasına gelen ticaret hareketlenmeye başladığını belirten LASİAD Başkanı Eyyüpkoca “Her iki ülkeye sevkiyat yeniden başladı, yılı 2,5-3 milyar $ ticaret ile kapatmayı bekliyoruz.” dedi.

Dünya Gazetesi’nin haberine göre,

Rusya’ya ticaretin normal dönemin yüzde 80’ine tekrar ulaştığını dile getiren Eyyüpkoca, “Ukrayna’da savaşın olmadığı yerlerde hayat normal seyrine dönmeye başladı. İhtiyaçlar da bir şekilde giderilmek zorundalar. Şu anda Ukrayna ile ticaret ise savaş öncesinin yüzde 20’sine kadar çıktı. İki ülkenin Laleli’deki ihracatındaki payı yüzde 55 seviyesinde” dedi.

Beklenen Hedef 3 milyar dolar

Eyyüpkoca’nın verdiği bilgilere göre salgın öncesinde Laleli, “Osmanbey ve Merter gibi üç büyük tekstil merkezinin yurtdışı ile toplam ticaret hacmi 6-7 milyar dolar seviyesinde gerçekleşiyordu. Bu pastadan en büyük payı ise Laleli’nin aldığını“ dile getirdi ve ekledi;

“Laleli, Osmanbey, Merter bölgesinin ticaret hacmi, geçtiğimiz yıl 3.5 milyar dolara kadar çıktı. Pandemi öncesinde 7 milyar dolardı; 16-17 milyar dolarları bulduğu dönemler de oldu. Bu yıl da beklentimiz, 3 milyar dolar civarında olacağı yönünde” diyerek konuştu. Merkez Bankası verilerinin gösterdiği rakamlara göre bu yılın ilk çeyreğinde sadece bavul ticareti 1 milyar 138 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti.

Savaş işleri yavaşlattı.

Gıyasettin Eyyüpkoca, Rusya pazarı için de konuştu.

Geçtiğimiz günlerde 10 bin dolar olan yurtdışı transfer limiti 50 bin dolara çıktığından bahseden Eyyüpkoca, “Rusya’da da normale dönmeye başladı. Bu sezonu biz Ruslarla turizmi iyi geçireceğiz. Charter uçuşlar başladı, turizmde iyi geçireceğiz. Rusya şu anda bize muhtaç. Savaşın öncesine göre yüzde 10-20 düşüş oldu. Savaş olmasaydı bütün yaz çalışsak da mal yetiştirmezdik. Savaşım etkisi ile 40-45 gün yattık. Bir anda freni yükseltip üretemiyorsun” dedi.

Kira düşüşü var.

“Laleli yolcu beraberi ticaret ile öne çıkıyor. Yolcu gelirse hareketlilik olur. Ancak müşterilerle yıllardır devam eden güvene dayalı ilişkilerimiz var. 34 yıldır tanıdığım Ruslar, Ukraynalılar, Bulgarlar, Macarlar var. Bu, salgın döneminde çok işimize yaradı. Bir telefonla işler çözüldü. Ticaretin yüzde 60’ı whatsapp ve benzeri uygulamalar üzerinden yürüyor. Kiralar da yükselmedi, tam tersine düştü. Araya savaş girmeseydi artardı. Savaş çözülür ve işler eski seyrine dönerse kiralarda yeniden bir artış yaşanabilir.”diyerek Eyyüpkoca düşüncelerini dile getirdi.

Polonyalılar da dönüyor

Artan ticaret ile bölgede ülke çeşidinin de arttığı bilgisini paylaşan Eyyüpkoca, “Daha önce yüzde 70 pay alan Rusya, yüzde 35’e gerilemiş durumda. Rusya’dan önce Polonya en yüksek payı alıyordu. AB süreci başlayınca Polonya ve Çekler ayağını kesti. İtalya girdi devreye. Son 6-7 yıldır Azerbaycanlılar mal almaya başladı, Polonyalılar da tekrar döndü. Zira İtalya bölgesi olan Prato fiyatları bize yakındı” dedi.

En büyük tüketici Ruslar

Eyyüpkoca, “Rusya’da eskiler çalıştı yeni kuşak bu işi yapmıyor. Ruslar dünyanın en büyük tüketici topluluklarından birisi. Çinliler üretimde Ruslar tüketimde önde olan ülkelerden. Rusya, Avrupa işin en büyük tüketicisi. Rusya tüketimde ayağını kessin Avrupa batar” dedi.

Sezon ve bölgesel kavramı kalmadı.

LASİAD Başkanı Gıyasettin Eyyüpkoca, “Yazlık kışlık makası daraldı. Rusya satışlarında buna uzun süre alışamadık. Dünyada bölgesel ürün ayrımı kalmadı. Bu durum büyük fast fashion zincirlerinin de etkisi ile oldu. Artık Afrikalılara ya da Türki cumhuriyetlere özel ürün artık üretmiyoruz” diyerek düşüncelerini paylaştı.7 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page