top of page
  • Izel Fenerci

Mangonun Döngüsel Ekonomi Stratejisi için Geliştirmeleri Sürüyor.

Mangonun Döngüsel Ekonomi Stratejisi için Geliştirmeleri Sürüyor.

Mango, Avrupa'daki müşterilerinin giysilerinin koleksiyonunu geliştirmek için kullanılmış giysi ve ayakkabıların toplanması ve geri dönüştürülmesi için I:CO ile bir işbirliği anlaşması imzalamıştı. Mango günümüze kadar toplanan atıkların yönetimini İspanya’da gerçekleştiriyordu. Bu anlaşma ile her ülkede toplanan tekstil atıkların yönetimini yerel bir ortak ile yürütecek. Bu sayede karbon ayakizini azaltıp ters lojistik sorununu optimize edecek.  I:CO ile yapılan anlaşma

Almanya, Polonya, İsviçre ve Türkiye pazarlarını kapsıyor.

Bununla birlikte Mango, I:CO’dan ayrı olarak müşterilerinin giymedikleri ürünleri toplamak amacıyla  Taahhütlü Kutu’larda toplanan giysiler ile ilgili alanı kendisi ilerletecek. Toplanan giysiler kullanım ömrüne göre sıralanacak ve

yeniden kullanılabilecek ürünleri ikinci el kanallara entegre edilecek. Giysiler ikinci el kanallarda yeniden kullanılamazsa başka faaliyetler için kullanılacak ya da geri döndürülecek. 

Mango’nun Taahhütlü Kutu konteynırları 15 ülkedeki tüm mağazalarında bulunabilecek.

Proje, 2021 yılında Türkiye’nin de içinde

bulunduğu beş yeni ülkede 105 yeni konteynırla faaliyete geçmişti.

Markaya bakılmaksızın toplanan giysiler

karşılığında müşterilere, çeşitli indirimler, sinema biletleri gibi seçenekler sunulacak.

Mango şu an yaptıklarıyla ilgili sanal metaverse ortamına girişinin, temel aldığı iş modeli kanallarının ve ortakların

ekosistemi güçlendirmede bir adım daha ileri gittiğini belirtti.

Bununla birlikte dijital inovasyona olan sadakati dikkat çekiyor. Müşterilerine yeni deneyimlere açık olduğunu gösterip farklı etkileşim kanalları arayışını güçlendirdiği görülüyor.

Mango yönetimi, 11 Mayıs 2022’de New York’un Fifth Avenue'de yer alan yeni mağazasının açılışında fiziksel,dijital ve sanal dünyaları birleştiren ilk marka olduğunu açıklamıştı. Mango, Metaverse'de, fiziksel, dijital ve sanal bir deneyimi ilk kez senkronize ettiğini duyurmuştu. Ayrıca NFT formatındaki beş sanat eserine ek olarak, Mango satışa sunulacak yeni giyilebilir cihazlar geliştirdiğini belirrmişti.

Mango, geçtiğimiz Mart ayında metaverse ve kripto sanatçısı Farkas ile birlikte

yaratılan NFT formatında üç benzersiz sanat eserini piyasaya sunmuştu.15 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page