top of page
  • Izel Fenerci

Markalar Denetim Kurullarının Radarına Takıldı. Çözüm QR Kod Uygulamaları mı?

Dünya Gazetesi’nin haberine göre; Denetim kurullarına markaların sürdürülebilir olduğunu iddia ettiği ürünler takıldı.Sürdürülebilirliğin etikette kaldığı tespit edilen birçok markaya ceza kesildi. Dünya şu an QR kod ile izlenebilirliğin sağlanacağı bir regülasyon üzerinde çalışılıyor.

Kuruluşlar, sürdürülebilirlik kriterlerini taşıyıp taşımadığına yönelik çalışma başlattı.

H&M’e ve Decathlon’a Para Cezası

Bunun sonucunda 77 ülkede 4 bin 667 mağazaya ile mağazaların zincir devlerinden İsveçli H&M’e etiketlerinde sunduğu sürdürülebilirlik şartlarını tam olarak ispatlayamadığı için yüzlerce milyon dolarlık ceza kesildi. Aynı durumdan Fransız markası olan Decathlon’a da ceza kesildi.

İki zincir firma tüketicileri daha net bir şekilde bilgilendirmeyi taahhüt etti ve etiketleri, mağaza içi bilgilendirmeleri yeniden düzenledi. Durumu gözlemlemek için her iki markanın da Türkiye mağazalarına yapılan ziyarette düzenlemelerin hızla hayata geçirildiği görüldü. Şu an firmalar için izlenebilirliğin QR kod ile mümkün hale geleceği bir teknoloji ve regülasyon üzerinde çalışıldığı bildirildi.

İTHİB Yönetim Kurulu Üyesi ve Tekstil Sektör Kurulu Sürdürülebilirlik Komite Başkanı Sultan Tepe “Etiketlerde yer alan QR kodu ile üründe kullanılan pamuktan çalışanlara, boyahanesinden üretildiği yere kadar tüm süreçler izlenebilecek. Teknolojik anlamda ciddi bir IT gerektiriyor. Hollanda bunun hem software’ini geliştirip hem de dünyaya satmak istiyor. Başka ülkeler de var bunu yapmaya çalışan. Belli bir aşama kaydedilmiş. Ancak bir sonraki aşama finansman. Zira bunları sağlamak için ciddi de bir kaynak lazım. Ancak 1-2 yıl içinde bütün etiketler dönüşecek. Markalar bu kadar kolay sürdürülebiliriz diyemeyecek. Bunların ciddi denetimleri olacak. 2024’ten itibaren Yeşil Mutabakat kapsamında vergiler de geleceği için bu teknolojileri herkes kullanacak” dedi.

Regülasyon Geliyor.

Zirveye  katılan  Ekoteks Laboratuvar ve Gözetim Hizmetleri A.Ş.'nin Yönetim Kurulu Başkanı Nilgün Özdemir ise “İzlenebilirliğini ispatlayamayana sürdürülebilir denilemeyecek şu an bile tüketicilerin sürdürülebilir olduğu iddia edilen ürüne yönelik belgeleri gittikleri mağazadan isteyebilirler Tüketici ürünü gösterip ‘bana göster, doğrulat’ diyebilir. Eğer doğrulayamazsa marka onu kaldırtması gerekecek. Birçok marka ürünlerinin sürdürülebilir olduğunu iddia edip bunu ispatlayamadığı için bu etiketleri kaldırdı. Ürünün izlenebilir olması lazım. Şu an bununla ilgili regülasyon hazırlanıyor. Bir standart oluşturulacak. Şimdilik tüketici satış noktalarından bunu talep edebilir” diye konuştu. İHKİB’in 10 Ekim Pazartesi günü gerçekleştireceği sempozyumda da konunun önemli gündem maddelerinden biri olacağı konuşuluyor. Ekoteks işbirliği ile gerçekleştirilecek “2030’a doğru dijitalleşen tekstil dünyasında sürdürülebilirlik” isimli etkinlikte 27 konuşmacı bu alanda regülasyonlar, hazırlıklar ve çözüm önerilerini masaya yatıracak.

Sertifika Alabilmek Reklam Kapısını Açacak.

TGSD Yönetim Kurulu Üyesi Cem Altan konu ile ilgili; “AB kendi içinde belli kriterler belirledi ve markaların da buna uymak zorunda Markalar bundan sonra 'benim ürünüm sürdürülebilir' diye reklam yapamayacak sadece dönüşümlü ise organik pamuk kullandıysa veya sürdürülebilir elyaflardan elde ettiyse ya da yeşil fabrikada üretim yaptıysa şayet belirlenen kriterlere uyuyorsa sertifika alıp o etiketi koyabilecek. Yoksa benim ürünüm sürdürülebilir diye reklam yapamayacak” dedi.


8 görüntüleme0 yorum

Comentarios


bottom of page