top of page
  • Izel Fenerci

Nike karlarında düşüş yaşadı.

2023 mali yılının dördüncü çeyreğinde, ABD merkezli şirketin geliri artmasına rağmen, net gelirde %28'lik bir düşüş kaydedildi.

Fiscal 2023'ün dördüncü çeyreğinde, spor giyim şirketi gelirini geçen mali yılın aynı dönemine kıyasla karşılaştırmalı olarak 12.8 milyar dolarlık bir büyüme ile 5% artırdı; dördüncü çeyrek geliri döviz kuru etkisinden arındırılmış olarak ise %8 arttı.

Markaya göre, bu dönemde Nike markasının geliri rapor edilen bazda 12.2 milyar dolar olarak gerçekleşti ve döviz kuru etkisinden arındırılmış bazda %8 artış gösterdi. Nike Direct'in geliri ise rapor edilen bazda 5.5 milyar dolar olarak gerçekleşti ve döviz kuru etkisinden arındırılmış bazda %18 artış kaydetti. Diğer yandan, Converse'un geliri rapor edilen bazda %1 düştü ve döviz kuru etkisinden arındırılmış bazda %1 artarak 586 milyon dolar oldu.

Önceki mali yılın son çeyreğinde, şirketin brüt marjı, önceki yılın aynı dönemine göre 140 baz puan daralarak %43.6'ya geriledi. Bunun başlıca nedeni, "daha yüksek ürün maliyetleri, artan yük taşıma ve lojistik maliyetleri, daha yüksek indirimler ve devam eden olumsuz net döviz kuru değişiklikleri - kısmen stratejik fiyatlandırma önlemleri ve önceki dönemde Çin'de yüksek envanter eskiyenlik karşılıklarının aşılması" olarak açıklandı.

31 Mayıs tarihine kadar olan üç aylık dönemde Nike'ın net geliri 1.0 milyar dolar olarak gerçekleşti ve seyrek bazda karşılaştırıldığında %28'lik bir düşüş oldu. Hisse başına düşen seyrek kazanç ise 0.66 dolar olarak gerçekleşerek %27 düştü.

Yıllık Sonuçlar

Nike'ın Başkanı ve CEO'su John Donahoe, "Nike'ın güçlü sonuçları stratejimizin işlediğini açıkça gösteriyor. FY23, benzersiz avantajlarımızın rekabetçi ayrım sağlamaya devam ettiği bir dönemdi. İnovasyona ve dijital liderliğimize yaptığımız yatırımlar, sporun geleceğine hizmet ederek marka portföyümüzde geniş tabanlı bir büyümeyi tetikliyor ve değer yaratıyor" şeklinde yorumda bulundu.

Şirketin geliri önceki mali yıla kıyasla %10 artarak 51.2 milyar dolar oldu. Döviz kuru etkisinden arındırılmış olarak ise %16 arttı.

Özellikle Nike markası toplam gelire 48.8 milyar dolar katkı sağladı ve rapor edilen bazda %10, döviz kuru etkisinden arındırılmış bazda ise %16 artış kaydetti. Nike Direct'in geliri rapor edilen bazda 21.3 milyon dolar olarak gerçekleşti ve döviz kuru etkisinden arındırılmış bazda %20 arttı. Converse'un geliri ise rapor edilen bazda %3 artış gösterdi ve döviz kuru etkisinden arındırılmış bazda %8 artarak 2.4 milyar dolar oldu.

31 Mayıs tarihine kadar olan on iki aylık dönemde Nike'ın net geliri 5.1 milyar dolar olarak gerçekleşti ve seyrek bazda karşılaştırıldığında %16 düşüş kaydetti. Hisse başına düşen seyrek kazanç ise 3.23 dolar oldu ve %14 düştü.


8 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page