top of page
  • Izel Fenerci

"Nike, Tüketici Harcamalarındaki Düşüş Nedeniyle 2 Milyar Dolarlık Maliyet Kesintisine Gidiyor."

Nike, Tüketici Harcamalarındaki Beklenen Düşüş Nedeniyle İşten Çıkarmalar da Dahil Olmak Üzere 2 Milyar Dolarlık Maliyet Kesintisi Yapacak.

Nike CFO'su Matt Friend, şirketin kazanç toplantısında küresel ekonomiyi suçlayarak, Çin ve Avrupa'daki yavaşlayan satışların düşürülmüş beklentiler için bir neden olduğunu söyledi.

Şirket, Perşembe günü Q2 gelirinde genel olarak küçük bir değişiklik bildirdi, yaklaşık %1 artışla, ancak gelecek çeyrekte negatif gelir büyümesine yol açabilecek bir düşüş olduğunu söyledi.

Friend ayrıca, gelecek çeyrekte "esas olarak tazminat maliyetleri ile ilgili" olarak 400 ila 450 milyon dolarlık gider açıkladı. Kaç çalışanın işten çıkarılacağı veya hangi tesislerden çıkarılacağı belirsiz.

Nike, Perşembe günü, "gelecek aylarda tüketici talebinin zayıflamasını" beklediğini duyurdu, bu, ABD ekonomisinden "pozitif işaretlere" rağmen olacak. Ayakkabı üreticisi, ekonominin ekonomistlerin beklentilerini büyük ölçüde aştığı için, önümüzdeki aylarda tüketici talebinin zayıflayacağını öngörüyor.

ABD'de enflasyonun devam etmesi ve işsizliğin düşük kalmasıyla birlikte, tüketici harcamaları 2023 tatil alışveriş sezonunun erken dönemlerinde yüksek kalmıştır.

Ancak küresel olarak, diğer ekonomiler geride kalıyor. Çin'de düşen tüketici harcamaları, potansiyel gelecekteki ekonomik istikrar için bir uyarı işareti.

Friend, yatırımcılara yönelik motive edici bir çağrıyla konferans çağrısını kapattı. Kazançlardan sonra Nike hissesi Cuma günü %11 düştü.

“Operasyon ortamının dinamik kalmaya devam etmesini bekliyoruz, daha önce de buradaydık ve Nike'ın en iyi performans gösterdiği ve faaliyetlerini en iyi yürüttüğü anlar bunlardır,” dedi. “Hücumda kalmaya, risk yönetmeye, fırsatları optimize etmeye ve rekabetçi ayrım yaratmak için güçlerimizi kullanmaya devam edeceğiz.”


37 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page