top of page
  • Izel Fenerci

Nike ve Vans’a ayakkabı yaparak 11,7 milyar dolar servete sahip olan kişi; Zhang Congyuan

İlk ayakkabı işine bir domuz çiftliğinde başladı. Bugün Zhang Congyuan, Tayvan'ın en zengin insanı ve dünyanın en büyük markalarından bazıları için spor ayakkabı yaparak 11.7 milyar dolarlık servetini inşa etti. 74 yaşındaki aynı zamanda, dünyanın en zengin insanlarının yıllık sıralaması olan Forbes'un Dünya Milyarderleri listesinde bu yılki kendi kendini yetiştirmiş en zengin yeni gelen kişi. Huali Industrial Group'un kurucusu olan Zhang'ın firması Nike, Ugg ve Vans gibi markalar için ayakkabı üretiyor. Bloomberg'e göre Huali, yılda 180 milyondan fazla ayakkabı üretiyor.


Başarısına karşın, kendisini göstermiyor, nadiren röportaj veriyor veya halka açık etkinliklerde boy gösteriyor. Tayvan medyası ona "gizemli ayakkabı kralı" diyor.


Mütevazi başlangıçlar

Tayvan'ın Business Weekly gazetesine göre, Tayvan'ın Yunlin kırsalında çiftçi bir ailede dünyaya gelen Zhang, tarım kolejinden mezun olduktan sonra bir kadın ayakkabısı fabrikasında çalıştı. Maddi zorluklar yaşamasına rağmen, sonunda 1980'lerde kendi ayakkabı fabrikasını kurmak için yeterli parayı biriktirdi. Geçenlerde nadir bir röportajında dergiye verdiği demeçte, "Evde hiç param yoktu, bu yüzden imkanlarım dahilinde yaşamak zorundaydım. İnsanlar yeni binalar inşa etmek için iyi araziler satın alıyorlar, kırsalda bir domuz çiftliğim ve bir çiftlik evim var" dedi.

Ayakkabı kutusu firması Goodbox'ın yöneticisi Chiang Wei-lun'a atıfta bulunan dergi, Batı Tayvan'daki çeltik tarlalarının yanında yer alan domuz çiftliğinin eski püskü dış görünümüne rağmen kaliteli ayakkabılar ürettiğini bildirdi.

Zhang, parayı iyi malzemelere harcadı ve ekipmanı hiçbir zaman diğer insanlardan daha aşağı olmadı," dedi. 1980'lerin sonunda, Zhang Tayvan ve Çin'in güney eyaleti Guangdong'da birkaç başka ayakkabı girişimi kurdu. Rekabet çok yoğundu: Guangdong, çanta ve ayakkabılardan Noel süslerine kadar her şeyin ihracat için yapıldığı "dünyanın fabrikası" olarak biliniyor.


Ancak Business Weekly'nin haberine göre, Zhang kendini farklı kılmak için bir fırsat gördü. Bu fırsat, vulkanize ayakkabılardı - kaykaycıların yapışkan, esnek kauçuk tabanları için popüler olan ayakkabı türü. Vulkanize ayakkabıların üretimi ucuz olsa da, bu tarz o zamanlar kunduracılar arasında popüler değildi, modası geçmemişti ve düşük karlara satılıyordu. Zhang dergiye yaptığı açıklamada, "Sektördeki diğer insanlar onlardan vazgeçti, ancak ben sadece iyi kalite ayakkabılar elde etmeye odaklanmak istedim" dedi.


Bu ayakkabılar 1990'larda moda olmaya başladığında, Zhang zaten bir başlangıç ​​yaptı ve onları Vans ve Converse gibileri için üretebildi. Dergi, Converse'in 2001 yılında iflas başvurusunda bulunduğunu ancak Zhang'ın markayla ilişkilerini sürdürdüğünü söyledi. İki yıl sonra, Nike Converse'i satın aldığında, Converse'in Nike'ın Zhang ile çalışması tavsiyesi üzerine oldu. Zhang, 2004 yılında resmi olarak Huali Industrial'ı kurdu ve bugün Çin, Vietnam ve Dominika'da fabrikaları var.


Başarısının sırrı sorulduğunda Business Weekly'ye "gizem yok" dedi. "Sonuca ulaşmak için, sadece diğerlerinden daha iyisini yapma kararlılığına sahip olup olmadığınızla ilgili" diyerek sözlerini noktaladı.

27 görüntüleme0 yorum

コメント


bottom of page