top of page
  • Izel Fenerci

Perakendecilerin borçları arttı.

Artan hammadde fiyatı ve işletme sermayesi ihtiyacı perakende sektöründe kredi miktarlarını rekor seviyeye taşıdı.

2021’in başından bu yana 31 milyarı kısa vadeli olmak üzere 38 milyar TL arttı.

BDDK verileri 2021 başında 39 milyar TL olan kısa vadeli borç miktarı bu yılın başında 60, mart ayı itibari ile de 71 milyar TL'ye yükseldiğini gösteriyor.

Uzun dönemli krediler ile birlikte bu rakam 2021’in ocak ayına göre 38 milyar TL birden arttı ve 178 milyar TL’ye çıktı.

6,8 milyar TL kredi miktarı takip ediliyor.

Sektörün takipteki kredi miktarı da 6.8 milyar TL olarak belirlendi.

Zincir Mağazalar Derneği (ZMD) Başkanı Serhan Tınastepe, “İşletmelerin bir anlamda yüksek enfl asyondan korunmak için krediye yöneldiğini” dile getirdi. Tınastepe”Tedarikçi finansmanı olanağının kalmaması da banka finansmanına yönelimi arttırdı ve borçlanma, şirketlerin ciro artışıyla kıyaslandığında çok normal insanlar stoklu çalışmaya başladı. Perakendenin alt kategorilerinde de stok eğilimi arttı. İnsanlar paralarını bankada tutmak ya da farklı noktalarda tasarruf etmektense hammaddeye bağlamayı tercih etti. Zira global gelişmelerin de etkisiyle hammadde fiyatlarında muazzam artışlar yaşandı. Aslında finansal olanaklara daha rahat erişim imkanı olsa bu rakam çok daha fazla artabilirdi.” dedi.

İç talep hala dinamik

Tınastepe” hali hazırda kamu bankalarında yüzde 17-18 olan faiz oranı özellerde yüzde 24-25’ler mertebesinde. Bu fiyatlardan borçlanıp hammadde almanın işletmeleri yüzde 120’yi aşan üretici ve yüzde 70’e varan tüketici enflasyonundan koruduğu görülüyor, krediye yönelim bu ortamda anlamlı hale geldi.“ dedi.

“Tek problem vadelerin kısalması” Tınastepe, şöyle konuştu: “Şu an iç talep canlı görünüyor. Birikimi olan insanlar fiyatlar artacak endişesi ile birçok alanda ihtiyaçlarını öne çekiyor. Ama bunun sürdürülebilirliği ile ilgili kaygılar var. Bir noktada bu fiyat artışlarının ilerlemesi ve vatandaşının alım gücünün düşmesi neticesinde iç talepte bir durma olur, enflasyon hadisesi hiberenfl asyona, stagfl asyona giderse o zaman bu borçların ödenmesi noktasında sorunlar yaşanabilir. Bu gelecekle ilgili bir kaygı. Bunun için de enfl asyon dizginlenmeli” dedi.

Borçlanmak daha kârlı bir hale geldi.

BMD Başkanı Sinan Öncel, borçluluğun nerden kaynaklandığı üstünde durulması gerektiğini belirtti, “Maliyet artışları kredi maliyetlerinin çok üzerinde. O sebeple borçlanmak tüm sektörlerde olduğu gibi perakende sektöründe de avantajlı. Yüzde 17’den 24’e varan oranlarda borçlanıyorsunuz. Şimdi hammadde maliyetlerinin yüzde 100’den fazla arttığı dönemde kredi ile hammadde tedariki yapmak perakende için önemli bir avantaj” dedi. Öncel, kısa vadeli kredilerdeki artışın nedeni sermaye yetersizliği ile ilişkilendirdi.

Rusya pazarında aranan özellik master franschise olmak

Sinan Öncel, ön görülemeyen bir sürece rağmen Rusya’da bulunan boş mağazaları doldurmak için teklif aldıklarını dile getirdi. Öncel “Bizim orada en önemli ihtiyacımız master franchise’lar. AVM’lerin bu noktada uygun kiralama gibi teşvik edici uygulamalara geçmesi gerekiyor.” diyerek sözlerini tamamladı.
6 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page