top of page
  • Izel Fenerci

Portekiz 'Vegan Deri' Terimini Yasaklıyor.

Portekiz'de 'vegan deri' terimi ve diğer bitki bazlı öneklerin yasaklandığı açıklandı. Artık ürün pazarlamalarında “deri” kelimesiyle birlikte “vegan”, “bitki bazlı” veya “ananas” ve hatta “sentetik” gibi önekler kullanan alt deri şirketleri para cezası ve cezai takibatla karşı karşıya kalabilir.


Portekiz, vegan deriden sürdürülebilir ayakkabılar üreten B_Boheme gibi şirketlerle gelişen bir moda ve tekstil endüstrisine sahip. Kurucusu Alicia Lai yaptığı açıklamada; "Hepimiz 'vegan sosis', 'vegan çikolata' ve 'vegan deri' terimlerini duyduk. Bu terimler tüketicileri yanıltmayı değil, üründe hayvansal içerik bulunmadığını göstermeyi amaçlıyor ve bu terimler çok kabul görüyor” diyerek düşüncelerini belirtti.


Yeni yasalar, 'vegan deri' gibi terimlerin teknik olarak yanlış olduğunu ve tüketiciler için yanıltıcı olduğunu iddia ediyor, ancak Portekiz, geleneksel deri endüstrisini, sürdürülebilir deri alternatiflerinin durdurulamaz büyümesinden korumak için baskı altında olduğu görülüyor.


Biyo-bazlı deri pazarının önümüzdeki beş yıl içinde %47,5'lik bir CAGR ile büyümesi ve vegan deri pazarının 2025 yılına kadar neredeyse 90 milyar dolara ulaşması bekleniyor.


ImmaculateVegan.com'un Kurucusu Annick Ireland, konu ile ilgili; “'Vegan deri' gibi kelimeleri gören tek bir kişinin malzemenin hayvan derisinden yapıldığını düşündüğünü sanmıyorum, bu yüzden bu durumun tüketiciyi yanlış bilgiden korumakla ilgili olduğuna inanmıyorum” dedi.


Bu konunun tüketici şeffaflığı ve koruması ile ilgisi olup olmadığına dair tartışmalar sürüyor.

Yeni “Deri Kararnamesi”, deri kelimesinin ticari işletmelerde nasıl kullanılabileceğini tanımlıyor.


Konvansiyonel deri, hayvansal kökeninin yanı sıra tabaklama işleminin çevresel etkisi nedeniyle de ağır eleştirilere maruz kalmıştı. Şu anda piyasaya çıkan birçok bitki bazlı alternatif, sürdürülebilirlik açısından büyük gelişmeler sunuyor ve bazıları geleneksel deriden %80 daha az sera gazı emisyonu ürettiği biliniyor.


Bununla birlikte Portekiz'in yeni Deri Kararnamesi'nin destekçileri,kaktüs bazlı DESSERTO ve ananas bazlı Piñatex gibi bazı önde gelen alternatif deri malzemelerinin her ikisinin de moda, spor ve otomotiv endüstrilerinde yaygın kullanımı olduğunu ve bu maddelerin yüksek plastik içeriğine atıfta bulundular.


FUTUREVVORLD sürdürülebilir moda platformunun Başkanı Allen Zelden "İnek ve dana derilerinin, egzotik derilerden farklı olan kanguru derisinden farklı olması gibi, tüketiciler de uzun süredir bu cilt dokularını taklit eden hayvansal olmayan malzemeler arıyorlar" dedi.


Zelden, "Bitki bazlı gıda kategorisi için patlayıcı büyüme yörüngesi göz önüne alındığında, deri endüstrisi, tüketicininkinden önce ticari çıkarlarını korumak için bu alternatiflerdeki talebi boğmak için şüphesiz motive olduğunu'' savundu.


9 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page