top of page
  • Izel Fenerci

"Rusya-Türkiye Ticaretinde Para Transferi Sorunu Artıyor.

Ukrayna Savaşı'nın ardından Türkiye ile Rusya arasındaki ticari ilişkilerde yaşanan para transferi sorunları, geçtiğimiz Aralık ayından bu yana artarak devam ediyor ve Ocak ayı itibarıyla ciddi bir durma noktasına ulaştı. İki ülke arasındaki artan ticarette tahsilat sorunları, özellikle otomotiv ve ayakkabı sektörlerinde ihracatın durmasına neden olurken, firmalar endişeli bir bekleyiş içinde.

ABD ve AB'nin Rusya'ya uyguladığı yaptırımların etkisi altında, ABD Dışişleri Bakanı Antony J. Blinken'ın Türkiye ziyareti sonrasında, özellikle TL ve ruble ile yapılan transferlerin bir kısım bankalar tarafından ya geri gönderildiği ya da reddedildiği gözlemleniyor. Bu durum, Türkiye'nin 2022 yılında Rusya'ya yaptığı 9,4 milyar dolarlık ihracata rağmen, ticareti olumsuz yönde etkiliyor.

Ticaret Bakanlığı'nın yaşanan bu sorunlarla ilgili bir çalışma başlattığı ve firmaların taleplerini toplamaya başladığı bildiriliyor. Rus sermayeli şirketlerin Türkiye'de iş kurma süreçleri zorlaşırken, bankacılık sektörü ise konuyla ilgili net bilgiler vermekten kaçınıyor. Transfer sorunları nedeniyle Türkiye ile Rusya arasındaki ticaretin geleceği belirsizliğini koruyor.


5 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page