top of page
  • Izel Fenerci

Simon; Alışveriş Merkezi Satışları Artarken E-Ticaret Yavaşlıyor.

ABD'nin en büyük alışveriş merkezi sahibi, mağazalar için güçlü bir görünümü bir kez daha ikiye katlıyor.

Salı günü üçüncü çeyrek konferans görüşmesinde analistlerle konuşan Simon Property Group'un başkanı, başkanı ve CEO'su David Simon, perakendecilerin e-ticaret satışları yavaşlarken büyüyebilmek için mağazalara daha fazla yatırım yapmaları gerektiğini söyledi.

Simon, şirketinin hissedarlara 39 milyar dolar temettü ödeyerek zaman içinde nasıl daha karlı hale geldiğini açıklayarak, "Gerçek mekanda faaliyet gösteren perakendeci güçlü ve e-ticaret yavaşlıyor" dedi.

Üçüncü çeyrekte, Simon Property Group, ülke genelindeki alışveriş merkezlerindeki satışlardaki ivmenin devam ettiğini ve alışveriş yapanların olduğunu bildirdi. ABD alışveriş merkezleri ve premium outletlerdeki doluluk, geçen yılın aynı dönemindeki %92,8'e kıyasla 30 Eylül 2022 itibariyle %94,5'te kaldı. Şirket, 2023'te COVID öncesi doluluk elde etme yolunda olduğunu söyledi.

Yeni mağaza açılışları veya farklı perakendecilerle yapılan kiralama yenilemeleri söz konusu olduğunda Simon, mevcut makro ekonomik ortama rağmen çok az yavaşlama olduğunu söyledi. Ancak Simon'a göre perakendecilerin e-ticaret işleri için aynı şey söylenemez.

Simon, “Mağazalardaki ivmenin yükseldiği çok açık”. "E-ticaretin getirileri, herkesin bahsettiği şey değil."dedi.

Simon, şirketin Authentic Brands Group ile ortaklığı aracılığıyla sahip olduğu markaların performansını gözlemleyerek e-ticaretteki düşüşte en başlarda  olduğunu söyledi.  Property Group ayrıca indirimli lüks perakendeci Rue Gilt Inc.'i destekliyor ve Brookfield Asset Management Inc. ile ortak girişim aracılığıyla JCPenney'in sahibi.

Simon, perakendenin geleceğinin mağazacılıkta yattığını ve daha fazla markanın buna yöneldiğini söyledi.

Pek çok perakendeci dijital varlıkları güçlendirmeye odaklanırken, aynı zamanda fiziksel konumlara daha fazla yatırım yapıyor. Son birkaç ayda Forever 21, Ross Stores, Ralph Lauren ve daha fazla şirket mağazalarını genişletmek için yatırım yaptıklarını duyurdu.Clarks gibi bazıları, özellikle alışveriş merkezi tabanlı konumlara yöneliyor.

Dijital olarak yerel şirketler bile fiziksel mağaza genişletmelerine odaklanan bir stratejiye geçiş yapıyor. Örneğin, Rihanna'nın iç çamaşırı markası Savage X Fenty, bu yıl ABD'de beş mağaza açıyor. Dijital olarak yerli gözlük şirketi Warby Parker da son birkaç yılda mağaza açma çılgınlığı başlattı.

Simon, “E-ticaret için zor bir yıl oldu” dedi. "Mağazalar alışverişin olduğu asıl yerdir."diyerek düşüncelerini açıkladı.


186 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page