top of page
  • Izel Fenerci

Tüketici Hakem Heyeti Ayakkabılar için Mesaide

Tüketici hakem heyetlerine yapılan başvurularda ayakkabılar, en yüksek oranla yüzde 12 ile ilk sıraya çıktı. Yüksek fiyatlar, düşen alım gücü ve online satış sitelerinin koşulsuz iade politikaları nedeniyle son 3 yılda ayakkabılarla ilgili başvurular rekor seviyeye ulaştı. 2020 yılında 594 bin 270 başvurudan 40 bininin ayakkabılarla ilgili olduğu belirtilirken, 2022 yılında bu rakam 71 bini aşarak yüzde 11,2'lik oranla ilk sıraya yerleşti. Sektör temsilcileri, bilinçsiz kullanım, fırsatçılık ve düşen alım gücünün bu durumu etkilediğini ve bilirkişilerde mesleki yeterlilik aranması gerektiğini vurguladı.

Türkiye Ayakkabı Sektörü Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı (TASEV) Başkanı Yılmaz Polat, tüketici hakem heyetlerindeki bilirkişilerin mesleki yeterlilik belgesi sahibi olmalarını istediklerini belirtti. Adalet Bakanlığı'nın açtığı sınav ile 10 günlük eğitim alan herkesin bilir kişi olabildiğini ve bu durumun doğru değerlendirmelerin yapılamamasına yol açtığını ifade etti. Polat, ayakkabıların bakımı ve kullanımı ile ilgili yanlış uygulamaların da sorunları artırdığını ve sektörün büyük ekonomik kayıplar yaşadığını belirtti. İTO 51. Grup Ayakkabı ve Yan Sanayi Meslek Komitesi olarak, sorunların çözümü için tüketici hakem heyetlerinde işi bilen insanların ayakkabı değerlendirmesi ve 2 yıllık garanti süresinin 6 aya düşürülmesi talebini sunduklarını söyledi.

Ayrıca, online satışlardaki iade oranının yüzde 10 olduğu ve satıcıların yüksek komisyon ödediği de vurgulandı. Kargo maliyetleri de sektördeki diğer sıkıntılardan biri olarak öne çıktı, özellikle akaryakıt fiyatlarının artışının kargo maliyetlerini daha da yükselteceği ifade edildi.


13 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page