top of page
  • Izel Fenerci

Türk & İtalyan İş Birliği ile Deri Sektöründe Yenilikler Sürüyor


Çanta, ayakkabı ve giysi üretiminde kullanılan derilerin %100 doğaya karışabilmesi için yürütülen çalışmanın sonucunda, nitrojen ve karbon bakımından zengin, gübreye dönüşebilen deri geliştirildi.

Türk-İtalyan işbirliği ile geliştirilen bu deriye, dünya devi markalardan büyük talep bekleniyor.


Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Sepiciler Deri Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Sepici, doğada tamamen çözünebilen deriyle ilgili yürüttükleri AR-GE çalışmasında mutlu sona ulaştıklarını ve 2021 yılında toplam ihracatlarının yüzde 10'unu doğaya karışabilen deriyle yapmayı hedeflediklerini belirtti. İzmir'de yaklaşık 100 yıldır deri üretimi yaptıkları bilgisini veren Sepici, “Ecotan isimli projemizde, deri tabaklama kimyasal üretiminde dünyanın en önemli birkaç firmasından biri olan Silva Team ile beraber çalıştıklarını söyledi. Silva Team’in, Türkiye’de bu projeyi yapmak için teklif götürdüğü tek tabakhanenin kendisi olduklarını dile getrdi.


Firmanın kapasitesinin, üretme kabiliyetinin, firma büyüklüğünün ve LWG GOLD Üye olmasının markalarının bu projede ön planda çıkmasında ve belirli kriterlerden geçmesinde etkili olduğunu söyleyen Mehmet Sepici, sürdürülebilirlik projelerine çok önem verdiklerini ve ciddi yatırımlar yaptıklarını belirtti.

İhracatın büyük bir bölümünün Avrupa'ya yapılması ve global firmaların global firmaların tedarikçisi olmalarından dolayı Avrupa Yeşil Mutabakat (European Green Deal) sürecini yakından takip ettiklerini dile getirdi. Konuyla ilgili sadece kendi sektörümüze değil, Türkiye’ye örnek olacak gelişmeler içerisindeyiz” diye konuştu. Geliştirilen bu projeye iki yıl önce başlandığını söyledi.

Sepiciler Deri Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Sepici, son yıllarda doğaya karşı hassasiyetin ön plana çıktığını, tüm sektörlerde olduğu gibi deride de doğaya yüzde 100 dost ürünlere odaklanıldığını ifade etti. Sepici: ''Bu ürünün geliştirilmesi talebi onlardan geldi. Biz de gelecek yıl toplam ihracatımızın yüzde 10'unu bu ürünle yapmayı hedefliyoruz." Dedi Üretimin şu anda sınırlı olduğunu dile getiren Sepici, talebin artmasıyla üretimin de artacağını sözlerine ekledi.


Kaynak: Dünya Gazetesi

12 görüntüleme0 yorum

Yorumlar


bottom of page