top of page
  • Izel Fenerci

Türkiye, Çin-Tayvan Geriliminde Markaların Dikkatini Çekti.

Markalar Türkiye’ye odaklandı.

Çin’in Tayvan’a saldırma ihtimali üzerine harekete geçti.

Hugo Boss ve Lacoste gibi birçok marka ülkedeki tedarikini 2023 itibari ile sonlandıracağı söylentiler arasında.

Bu iki marka devi söz konusu üretimi Türkiye’ye yönlendirmek için Türk şirketler ile sıkı bir görüşme trafiği içerisinde olduğu biliniyor.

Dünya Gazetesi’nin haberine göre;

Pandemi ile birlikte başlayan tedarik zincirindeki değişim, son zamanlarda artan siyasi gerilim nedeniyle hız kazandı. Dünya hazır giyim sektörü olan Çin Yaklaşık 500 milyar dolarlık değere sahip ve ihracatından yüzde 30’dan fazla pay alıyor. Tayvan’a olası bir saldırı nedeniyle

Başta Lacoste ve Hugo Boss olmak üzere orta üst segment birçok markanın, 2023 itibarıyla Çin’deki tedarikini bitireceği söyleniyor.

Hugo Boss’un en büyük üretim tesisinin bulunduğu Türkiye’deki yöneticiler, Almanya’daki merkezi ziyaret etti ve alınan bu karar Türk yöneticilere iletildi. Bir sonraki dönemde Türkiye’de üretime daha fazla ağırlık verileceği belirtildi.

Fransız Lacoste da Eren Holding ortaklığı ile kurulan Devanlay ile belirli bölgelerdeki üretimin belli bir bölümünü Türkiye’den karşılıyor.

Fransa’daki merkez ile konu ile ilgili iletişim sürüyor.

Hugo Boss’un İzmir’deki genişlemesi devam ederken, Hugo Boss’un Tekstil Sanayi Genel Müdürü Arif Kaya’nın daha önce yaptığı açıklamalarnda salgın ile birlikte Türkiye'ye önemli oranda sipariş kayması yaşanıyor.

İzmir'deki tesis Hugo Boss global yapılanması içinde yüzde 35'lik paydan kısa sürede yüzde 40'a çıkacak.

Markanın tesisleri arasından en büyüğü Türkiye’de olmak üzere Almanya, Polonya ve İtalya’da kendi üretim tesisi bulunuyor. Lacoste ise 2021’de yayınladığı tedarikçi listesine göre 225’i doğrudan olmak üzere 481 tedarikçi ile çalışıyor. 92 adetle Çin ilk sırada ve onu 44 tedarikçi ile Türkiye takip ediyor. Son dönemde bu rakamın Türkiye lehine olacağı tahmin ediliyor.

Görüşmeler yürütülüyor

Lüks Marka tedarikçilerinden Biray Kumaş’ın Yönetim Kurulu Başkanı Gökmen Aydınlı “Çin-Tayvan gerilimi nedeni ile orta üst segment birçok markanın önümüzdeki yıl itibari ile ülkedeki üretimini sonlandırma kararı aldı ve bu tarz kararların, coğrafi konumunun da avantajı sayesinde Türkiye’nin öne çıkmasını sağlıyor. Ancak böyle büyük markalara hizmet verebilecek şirket sayısı Türkiye’de ne yazık ki bir elin parmaklarını geçmez Yine de şu an birçok şirket ile görüşmeler yürütülüyor” dedi.

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Ramazan Kaya ise “Hugo Boss’un İzmir’deki yatırımlarını artırma kararının bu adımda etkili olduğunu” dile getirdi.

Üretim yapmak ile ilgili markanın kendilerine de geldiğini belirten Kaya, “Şirket, Çin’deki üretimin önemli bir kısmını Türkiye’ye çekti, çekmeye de devam ediyor. Lacoste ile de çalışmaya başladık. Geçen hafta da Fransa’daki merkezine gittik, görüşmelerimiz vardı. Marka ciddi bir şekilde Türkiye’ye dönüyor. Lacoste Avrupa olarak şirket, üretim üssü olma noktasında önümüzdeki dönemlerde Türkiye’yi daha fazla kullanacak” diyerek düşüncelerini dile getirdi.

"İhtiyaç Karşılamak Güç”

TOBB Hazırgiyim ve Konfeksiyon Meclisi Başkanı Şeref Fayat, Hugo Boss ve Lacoste’un yanı sıra başka birçok marka da Çin’deki alımları azaltmaya, Türkiye’den ise artırmaya yönelik benzer kararlar aldığına yönelik duyumlarını paylaştı. "Bu markalar arasında daha önce Türkiye’den alım yapmayanlar da bulunuyor. Bu ihtiyaçları bizim ne derece karşılayabileceğimiz önemli bir soru işareti. Çünkü onların beklentileri Çin’deki fiyat kategorisinde Türkiye’de üretim yaptırmak. O da çok mümkün değil. Önce yüzde 10-15 ile başlıyorlar. Baktılar ki bir şekilde bu maliyetleri satışları karşılıyor ondan sonra alımları artırmaya çalışıyorlar. Yani bu markalar savaş ihtimaline karşı bize dönüş yapsalar bile karşılık buluyorlar mı kısmı biraz tartışmaya açık. Uğraşıyoruz ama ne kadar pay alacağız emin değilim” diyerek açıklamada bulundu.


7 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page