top of page
  • Izel Fenerci

Türkiye Ayakkabı Sanayicilerinden Nike’a Yatırım Çağrısı

Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği’nin Dinamik Başkanı (TASD) Berke İçten, dernek olarak Nike ve diğer global markalara açık çağrı yaptı, “Yeni üretim merkezi olarak Türkiye’de konumlanmaları için biz gerekli tüm alt yapıları oluşturmaya hazırız.” dedi.

Pandemi ile birlikte başlayan konteynır ve artan lojistik krizi dünya ticaretinde hammadde problemlerinin baş göstermesinin ardından yaşanılan sektörlerdeki olumsuzluk ayakkabı sanayisini de etkiledi bu global sorun karşısında son olarak, ABD’nin ayakkabı devlerinden Nike’ın spor ayakkabılarının yüzde 51’ini yaptırdığı Vietnam’da bazı fabrikalar kapatılması suretiyle 10 haftalık bir üretim kaybı yaşandığı belirtiliyor.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD) Başkanı Berke İçten, “Tüm dünyada bu gelişmeler yaşanırken, özelikle yakın coğrafyadaki Avrupalı tedarikçilerin rotayı Uzakdoğu’dan Türkiye’ye çevirdiğini” söyledi.

Çin, Hindistan, Endonezya, Vietnam gibi dünya ayakkabı üretiminin yüzde 70’inden fazlasını yapan ülkeler arasında Türkiye’nin altıncı en büyük üretici konumunda bulunduğuna dikkat çekti. İçten, “Biz de artan navlun fiyatlarını ve kırılan tedarik zincirini fırsat bilerek ihracat pazarlarımızı çeşitlendiriyoruz. Uzakdoğu’dan bir ürünün üretilip gelmesi artık ayları alıyor. Ancak Türkiye’den ürünler çok daha kısa sürede üretilip gönderilebiliyor. Türkiye’nin üretim gücünü ve potansiyelini bilen büyük mağaza zincirleri ve alım grupları Türkiye’ye gelmeye başladı. Batı Avrupa bizim için şu anda ciddi bir potansiyel. Almanya, Hollanda, Belçika önemli toptancı ülkelerdir dünyada. Batı Avrupa ülkelerinde artış sağlamaya başladık.” diyerek düşüncelerini dile getirdi.

“Nike ve diğer global firmalara açık çağrıda bulundu.

Türkiye’nin Avrupa açısından stratejik önem taşıdığına dikkat çeken İçten özellikle Avrupa’nın hemen yanı başında önemli bir üretim merkezi konumunda yer aldığını belirtti.“Ülkemizin 3,5 - 4 saatlik uçuş mesafesinde 65 milyar dolarlık bir piyasada ayakkabı ticaret hacmi dönmektedir.” dedi.

2014’te Türkiye’de ithal ayakkabıya ek vergi getirilmesi nedeniyle global markaların Türkiye’ye gelerek üretim yapacaklarını öngörüsünde bulunduklarını ve bunda yanılmadıklarını söyleyen İçten: “Birçok yabancı marka artık Türkiye’de üretim yapıyor. New Balance, Lacoste, Skechers gibi ve birçoğu da anlaşma aşamasında. TASD yönetim kurulu üyelerimizle birlikte bu hafta, spor ayakkabı kategorisinde Amerika’nın en büyük markalarından biri olan Skechers’ın Türkiye’deki üreticisi Prolab Ayakkabı’nın üretim tesisini ziyaret ettik. Ve bu fabrikasında günlük 2 bin çift spor ayakkabı üretim kapasitesine ulaşan Skechers, ülkemiz adına oldukça iyi bir örnek temsil ediyor. Biz de dernek olarak buradan Nike ve diğer global markalara açık çağrı yapmak istiyoruz. Yeni üretim merkezi olarak Türkiye’de konumlanmaları için biz gerekli tüm alt yapıları oluşturmaya hazırız. Yine bu konuda dernek olarak elimizi taşın altına koymaya hazırız ve Nike ve diğer global markalara uluslararası standartlarda bir üretim merkezi kuracağımızı taahhüt ediyoruz.”dedi.

Sektörün ihracat artışı yüzde 23

Ayakkabı grubu ihracatında 2021 yılı Ocak-Ekim dönemi ve geçen yılın aynı döneminin karşılaştırılmasına göre yüzde 23 oranında artış yaşandığını bildiren Berke İçten, “Çok net şekilde görülüyor ki bu seneyi 1 milyar doların üzerinde ihracatla kapacağız.” diyerek görüşlerini bildirdi ardından “2021 yılı Ocak-Ekim döneminde ihracatımızda en büyük ihracat pazarımız Rusya olurken, Irak ikinci, Almanya ise üçüncü sırada yer almıştı. 2021 yılı Ocak-Ekim döneminde İspanya, Romanya, İsrail, İtalya, İngiltere, Libya ve Hollanda’ya yönelik ihracatımızda da artış kaydedildiği görülmektedir.” şeklinde konuştu.16 görüntüleme0 yorum

Commentaires


bottom of page