top of page
  • Izel Fenerci

TASD’A İŞİTME ENGELLİLER FEDERESYONU’NDAN DESTEK

Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği'nin (TASD)150 bin kişilik ek istihdam ihtiyacına İşitme Engelliler Federasyonu yanıt verdi.


TASD’ın açıklamasına göre, iki kurumu ortak bir faydada birleştirecek olan projenin, ilk etapta işitme ya da konuşma engelli olan 7 bin 500 kişiye istihdam sağlaması planlandığı bildirildi.


Açıklamasında, TASD Başkanı Berke İçten’in ekim ayında 150 bin kişilik ek istihdam ile ilgili konuya ilişkin görüşlerine yer vermişti.


TASD Başkanı Berke İçten’in ardından İşitme Engelliler Federasyonu'nun TASD Başkanı’nın çağrısına yanıt verdi.


İstanbul'un pilot şehir olarak seçildiğini ve istihdam projesinin devamında tüm Türkiye’ye yayılmasını amaçladıklarını belirten Berke İçten, hem ara eleman hem de kalifiye ve usta eleman yetiştirmek üzere saya dikiminden, montaja kadar ayakkabı üretimi için gerekli olan tüm aşamalarda çalışacak personele ihtiyaçları olacağını bildirdi.


"Ayakkabı sektörü olarak engelleri birlikte aşacağız"


TASD Başkanı İçten, TASD olarak hem çalışan hem sektör işverenleri arasında federasyonun da desteği ile köprü vazifesi görmeyi planladıklarını bildirdi.


"İŞKUR desteğini almayı hedeflediğimiz projede ülkemizde yaşayan engelliler arasında en büyük kısmı oluşturan, yaklaşık 4 milyonun üzerinde duyma ve konuşma yeteneğinden yoksun, işitme engelli vatandaşlarımız arasından en azından bir kısmını sektörümüze kazandırabilmeyi istiyoruz. Bu projede bizimle yol arkadaşı olacak İşitme Engelliler Federasyonu'nun yetkililerine ayrıca çok teşekkür etmek istiyorum. Ayakkabı sektörü olarak engelleri birlikte aşacağız. İşitme engelliler için iletişim başta olmak üzere tüm engelleri olabildiğince ortadan kaldırmak üzere hemen her alanda hizmet vermeyi ve toplumda engelli bilincini artırarak toplumsal farkındalık yaratmayı hedefleyen bu büyük federasyonla birlikte böyle bir projede yer alacağımız için oldukça mutluyuz." dedi.


Berke İçten, ayrıca devletin ayakkabı sektörüne uzun vadede kalifiye eleman yetiştirilmesi amacıyla yeni meslek liselerinin ve üniversitelerde de ayakkabı mühendisliği bölümlerinin açılması konusunda destek beklentilerini yineledi.11 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page