top of page
  • Izel Fenerci

Tekstil patronları :Dolar bize 23 lira olsun.

Hazır giyim sektörü, döviz kurunu sabit tutmaya yönelik hükümet politikalarının maliyetlerini artırdığını söyleyerek rekabeti korumak amacıyla dolar ve euro için 23-24 seviyelerinde özel bir döviz kuru talep etti.

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Ramazan Kaya’nın verdiği bilgiye göre;Hazır giyimciler, işletmeler üzerindeki baskıyı aşmak adına geçen ay Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile bir araya geldi ve ihracat gelirlerini artırmak için daha zayıf bir lira talep etti.

Kaya,”Avrupa’nın durgunlukla mücadele ettiği bir dönemde döviz kurunu sabit tutmaya yönelik hükümet politikalarının endüstri maliyetlerini arttırıyor. TL’nin geçen yıl yüzde 85’i gören enflasyona göre yeterince değer kaybetmesine izin verilmiyor. İhracatçılar için lira çok pahalı kalıyor.” dedi.

Sektör, dokuz aya kadar geçici bir süre için dolar/TL’nin 23, Euro/TL’nin ise 24 civarında olduğu bir döviz kuru uygulamasını desteklediklerini açıkladı. Talebin henüz onaylaıp onaylanmayacağı bilinmiyor.

HAZIR GİYİMDE DURGUNLUK İŞARETLERİ

İmalat sektörü şu anda toplam ihracatın yüzde 94’ünden fazlasını oluşturuyor. Hazır Giyim ise bu sektörün en önemli parçalarından biri. Ancak geçen yılın ikinci yarısında büyümede yaşanan durgunluk etkisiyle de sektörün  yurt dışına olan mal satışları son aylarda durakladı.

Türkiye’de hazır giyim, geçen yıl toplam ihracatının yaklaşık yüzde 8’ini kapsadı. Kaya, bu yıl ihracatın 2022 seviyesi olan 21,2 milyar doların altında kalabilir.”diyerek düşüncesini belirtti.


12 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page