top of page
  • Izel Fenerci

Tekstil Sektöründe 60.000 Eleman Aranıyor.

Tekstil sektöründe personel sorunu günden güne artıyor. Üretimin ilk 4 ayda yüzde 35 arttığını dile getiren TİHCAD Başkanı Ergin Aydın, “60 bin yeni çalışana ihtiyaç var” dedi


4 AYDA 7.5 MİLYAR $

Hazır giyim sektörü 2021 yılının ilk dört ayında 6.23 milyar dolarlık ihracat yaptı ve bu yılın aynı döneminde ihracatını 7.5 milyar dolara yükseltti. Avrupa ülkelerinin gözdesi halini almaya başlayan sektör, ihracat taleplerini karşılamak için tam kapasite çalışıyor bununla birlikte ek yatırımlar için de düğmeye bastı. Üretimdeki artış ile birlikte 60 bin personel açığı ortaya çıktı.

ÜRETİM % 35 ARTTI

Tekstil İhracatçıları ve Çalışanları Derneği (TİHCAD) Başkanı Ergin Aydın; “Pandemide kırılan tedarik zinciri sonrasında başta Avrupa ülkeleri olmak üzere birçok ülkenin tedarik güvenliği ve çeşitlilik açısından rotalarını Türkiye'ye çevirdi. Türkiye bu süreçte güçlü alt yapısı ile ön plana çıktı. Hazır giyim ve tekstil sektörü ihracat taleplerini karşılamak için tam kapasite çalışmaya başladı. Hazır giyim ve tekstil sektöründe iç pazar taleplerinde yüzde 10, turistlerin alışverişlerinde ise yüzde 35 oranında artış yaşandığını belirten Aydın; “Özellikle ihracatta yaşanan hızlı büyüme ile hazır giyim sanayi üretimi yılın ilk dört ayında yüzde 35 artış gösterdi" ifadelerini kullandı.

3 AYDA 20 BİN KİŞİYE İŞ

Üretimdeki artışın personel açığını beraberinde konuyla ilgili Ergin Aydın, "2020'de hazır giyim sektöründe 606 bin 470 kişi istihdam edilirken bu sayı 2021'de 663 bin 406'ya çıktı. Bu yılın ilk üç ayında ise 20 binin üzerinde yeni istihdamla sayı 689 bin 958'e yükseldi" dedi.


İŞ GARANTİLİ EĞİTİM ve 10.000TL MAAŞ

Her 6 kişiden birinin Türkiye’de tekstil sektöründe çalıştığını anlatan TİHCAD Başkanı Aydın, sektörün teknolojiyle farklı bir yere evirildiğini dile getirdi. TİHCAD' sektörel eğitimler veriyor konu ile ilgili Aydın, şöyle devam etti: "Dünya teknolojiyle kabuk değiştiriyor. Dijitalleşme ve sürdürülebilirlikte Avrupa'dan önde olduğumuz bir çok konu var. VR yazılımlar üreten Prosoft VR ile birlikte TİHCAD çatısı altında Prosoft VR Akademi'yi kurduk, iş garantili eğitimler veriyoruz. 3D stilistler yetiştiriyor ve kurs biter bitmez VR stilistleri işe yerleştiriyoruz. Bu eğitim sonrası ilk defa işe başlayan 3D tekstil tasarımcıları 7 ila 10 bin TL arasında maaş alıyor. TİHCAD İK şu ana kadar tekstil sektöründe 540 kişiye iş buldu."


“TÜRKİYE'YE TÜM PAZARLARDAN TALEP ARTIŞI VAR.”

Ergin Aydın, Avrupa'dan yakın ve komşu ülkelere, ABD'den Kuzey Afrika'ya kadar tüm pazarlardan talep artışı olduğunu dile getirdi.

Asya'dan tedarike yönelen birçok marka üretim için yeniden Türkiye'ye döndüğünü dile getiren Aydın, "Ayrıca şu günlerde çok sayıda yeni alıcı ve marka Türkiye'den tekstil tedariki arayışı içinde. Yabancı firmaların bazıları ülkemizde yeni alım ofisleri açmaya başladı." dedi.7 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page