top of page
  • Izel Fenerci

TEPAV Perakende Güven Endeksi, Ekim Ayında Zirveyi Gördü.

TEPAV perakende güven endeksi(TEPE) ekim ayında yıllık bazda 3,5 puan artışla -13,2 puanla son 9 ayın zirvesine çıktı. Endeks Şubat 2020'den bu yana en yüksek değeri aldı.

 

TEPAV'dan gelen verilere göre, ekim ayında da perakende güveni en fazla artan sektörler tekstil, hazır giyim ve ayakkabı sektörleri oldu. Perakende güveninde Türkiye, geçen yıla göre AB-27 ve Euro Bölgesi’nden daha iyi performans sergiledi.


Perakende güveninde geçen aya göre 3,5 puan, geçen yıla göre ise 2.9 puanlık bir artış oldu. TEPE değerinin yıllık ve aylık bazda artışında, geçtiğimiz 3 ayda işlerin iyiye giden durumu ve gelecek 3 ayda satış beklentisi göstergelerindeki iyileşme etkili oldu. Perakendecilerin satışlara dair beklentisi arttı. Ekim 2020’de yapılan TEPE anketinde, katılımcılarının yüzde 31,7’si önümüzdeki 3 ayda işlerinde iyileşme beklerken, yüzde 39,8’i işlerinde kötüleşme beklediğini belirtti. İşlerinde bir değişiklik beklemeyenlerin oranı ise, yüzde 28,5 oldu. Ayrıca TEPE verilerine göre işlerin durumunda geçen yıla kıyasla artış gösterdi.

TEPAV Konya'da perakende güven endeksinde ise Türkiye genelinin ve AB-27'nin altında kaldı. TEPAV ve Konya Ticaret Odası (KTO) beraberliğinde gerçekleştirilen Konya Perakende Güven Endeksi (KOPE) kapsamında, 7 yıldan uzun süredir Konya’da çalışmalarına devam eden 300 perakendeci ile her ay yüz yüze anketler yapıldığı bildirildi. Ekim ayında TEPE, -13,2 puan değerini aldı. Bu puan KOPE' de -15,3 puan olarak görüldü. KOPE, geçen yılın aynı dönemine göre 2,1 puan, TEPE 3,5 puan arttı. KOPE değeri bir önceki aya göre ise 0,1 puan artış gösterdi.

1 görüntüleme0 yorum

Kommentarer


bottom of page