top of page
  • Izel Fenerci

Ticaret Bakanlığı'ndan Yeni Sistem:2024'ten İtibaren İl Bazında İhracat İstatistikleri Yayımlanacak.

Türkiye Ticaret Bakanlığı, gelecek yıl itibarıyla ihracat istatistiklerini hesaplama konusunda yeni bir sisteme geçiş yapacağını duyurdu. Yeni sistem, firmaların üretim yerlerine göre ihracat istatistiklerini değerlendirecek ve Ocak 2024'ten itibaren "Firmaların Üretim Yerlerine Göre İl İhracat İstatistikleri"ni yayımlamaya başlayacak. Bu değişiklikle, ihracat istatistiklerinin daha detaylı analiz edilmesi ve bölgelerin yanı sıra sektörler bazında politikaların veriye dayalı şekilde belirlenmesinde önemli katkılar sağlanması hedefleniyor.

Ticaret Bakanlığı'nın bu yeni sistemi, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile iş birliği içinde geliştirilmiş. Sistem, firmaların merkezlerinin bulunduğu il bilgisiyle değil, üretimin yapıldığı il bazında ihracat verilerini kaydedecek. Bu sayede, ihracatın gerçekleştiği yerin daha net bir şekilde tespit edilmesi amaçlanıyor. Yeni sistemin detaylı analizlere imkan vereceği belirtiliyor.

Ayrıca, TÜİK tarafından Resmi İstatistik Programı kapsamında 29 Şubat 2024'te yayımlanacak "İl İhracat İstatistikleri"nin Ocak 2024 Haber Bülteni ile birlikte kamuoyuyla paylaşılması planlanmakta. Bu yeni düzenlemenin, il bazlı ve sektörel politikaların daha etkin bir şekilde yürütülmesine katkıda bulunması bekleniyor.


3 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page