top of page
  • Izel Fenerci

Venezuela'nın ayakkabı üretiminin, 2023 yılında %20 oranında büyümesi bekleniyor.

Venezuela'da ayakkabı üretimi bu yıl yaklaşık %20 artabilir, ancak sektör ve ticaret koşulları düzelmezse büyüme tehlikeye girebilir.

Venezuela Ayakkabı ve Bileşenleri Odası (Cavecal) verilerine göre, geçen yılın sonunda yaşanan yavaşlamaya rağmen ülkenin ayakkabı endüstrisi, 2022'deki 17 milyon çiftlik üretimden yaklaşık %20 artışla 20 milyon çift ayakkabı üretebilir. Bu sonucun belirleyici olabileceğini vurgulayan Cavecal başkanı Tony Di Benedetto, talebin genellikle bu dönemde arttığını belirtti.

Ancak Di Benedetto, yerel basına yaptığı açıklamada, Venezüella pazarının daha fazla arz ve buna uygun koşulların iyileştirilmesine ihtiyaç duyduğunu vurguladı. Bir yandan, ayakkabı endüstrisi şu anda yaklaşık 60.000 kişi istihdam ediyor, ancak ülkenin daha büyük bir pazar payına sahip olduğu dönemlerde 250.000 ila 300.000 kişi istihdam ediliyordu, diyerek hatırlatmada bulundu.

Diğer yandan, sektör şu anda ilgili gümrük vergilerini ödemeyen ithalatçılarla mücadele ediyor, "ithalatlara karşı değiliz, ancak vergi muafiyetine karşıyız" dedi.

Görüşüne göre, yerli ayakkabı endüstrisi ithalat edilen ayakkabıların düşük kalitesinden "insanların yavaş yavaş bıktığı" durumu değerlendirerek kapasitesini genişletebilir. Bu amaçla Cavecal Başkanı, endüstrinin daha iyi hammadde satın alabilmesi ve "yedi yıllık teknolojik gerilik açığını kapatması" için daha fazla yatırım çağrısında bulunuyor.10 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page