top of page
  • Izel Fenerci

Walmart Yıllık Gelirde 1 Numara

Walmart, bir veri ve analitik şirketi olan GlobalData tarafından derlenen yıllık gelir verilerine göre, en iyi 25 küresel perakendeci listesinde 1 numara oldu. Büyük perakendeci, 2021 mali yılında 572,8 milyar dolarlık bir yıllık gelir bildirdi ve bu da onu GlobalData'nın sıralama sisteminin en üstüne yerleştirdi.

Amazon, geçen yıl 469,8 milyar dolar gelirle ikinci en yüksek slotu yakaladı. CVS Health, Costco, Home Depot, JD.com, Kroger, Walgreens, Target ve Alibaba, listedeki ilk on şirketin geri kalanını tamamladı.

Listede yer alan ilk 25 şirketin yarısı, yıl boyunca yaygın pandemi ile ilgili zorluklara rağmen, yıldan yıla %8'den fazla gelir artışı bildirdi.

%70'i 2020'ye kıyasla pozitif büyüme bildirdi ve üç şirket – Nike, Sainsbury's ve Walgreens – %100'den fazla büyüme kaydetti.

GlobalData'da iş temelleri analisti Divya Vootkuru, izlediğimiz 25 perakendecinin tümü, COVID-19 döneminde ticari faaliyetlerini genişletmek için önlemler aldı. "Amazon, JD.com ve Alibaba gibi büyük online satıcılar 2021 mali yılında %20'nin üzerinde bir gelir artışı elde etti. Ayrıca, 2017-2021 döneminde %25'in üzerinde bir bileşik yıllık büyüme oranı (CAGR) gördüler.

Bu durum bir çok kişinin online alışveriş yapmayı tercih etmesinden yani yıllık aktif müşteri sayısındaki önemli artıştan kaynaklandı.”

Mart ayında Walmart, Ulusal Perakende Federasyonu (NRF) ve bir veri, içgörü ve danışmanlık şirketi olan Kantar tarafından derlenen 2022'deki en iyi 50 küresel perakendecinin yıllık listesinde de 1 numara oldu.

Dünyanın en büyük perakendecisi olarak Walmart, pandemide ve endüstri genelinde mevcut olan tedarik zinciri sorunları boyunca gelişmenin bir yolunu bulan göze çarpan şirketlerden biriydi. Örneğin, tatil sezonuna hazırlanmak için Walmart, stoklarında yeterli envanter olduğundan emin olmak için erken tedarik sağlamayı ve gemi kiralamayı başardı.

Şirketin en son çeyreğinde, Walmart, analistlerden beklenen 138,94 milyar $'a kıyasla, ilk çeyrekte 141,57 milyar $'lık rapor edilen gelirle satış beklentilerini aştı.

Bununla birlikte, şirket, beklenen 1.48$'a kıyasla 1.30$'lık hisse başına düzeltilmiş kazanç rapor ederek 1. çeyrek için kazanç beklentilerini kaçırdı.

Yöneticilere göre bu kazanç kaybı, artan ücret giderleri ve tedarik zincirindeki yakıt maliyetlerinin yanı sıra enflasyon nedeniyle genel mal satışlarındaki düşüşün bir sonucuydu.

Walmart, gıda ve gaz gibi emtiaların bu kadar yüksek olmasıyla tüketicilerin giyim gibi genel mal kategorilerinde daha az harcama yaptığını ve bunun da istenenden daha yüksek envanter seviyelerine katkıda bulunduğunu söyledi.


4 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page