top of page
  • Izel Fenerci

Yatırım Araçlarına Bir Yenisi Daha Eklendi: Hazır Giyim ve Ayakkabı!

Otomobilden emlak piyasasına bir çok alanda sürekli fiyat artışı ile durum hazır giyimi de yatırım aracı yaptı.

Durum perakende sektöründe ihtiyaç dışı tüketime yöneltirken, ikinci el piyasasın da canlandırdı.

Sektör temsilcileri, halkın eğiliminin ikinci el ürün satan platformlara da ilgiyi artırdığını belirtti.

Bu nedenle girilen indirim sezonunda hazır giyim ve ayakkabı sektörlerinde kışlık ürünlere talep, artış içinde seyrediyor.

Araştırmalar bu konuyu doğrular nitelikte. İngiltere merkezli global veri analizi ve danışmanlık şirketi GlobalData tarafından yayınlanan raporda, küresel ikinci el eşya pazarı bu yıl yüzde 24 artacağını belirtiyor.

Sektör temsilcileri, vatandaşların söz konusu eğiliminin ikinci el ürün satan platformlara da ilgiyi artırdığını dile getirdi. Bu nedenle indirim sezonuna girilen hazır giyim ve ayakkabı sektörlerinde özellikle kışlık ürünlere talep adeta patladı. ABD’de geçtiğimiz ay yapılan bir araştırma da bu durumu doğruluyor. İngiltere merkezli global veri analizi ve danışmanlık şirketi GlobalData tarafından yayınlanan rapora göre, küresel ikinci el eşya pazarı bu yıl 24 büyüyecek.

İkinci el pazarı yeni trend

Rapordaki verilere göre sadece ABD’de 2026’ya kadar ikinci el pazarının ikiye katlanarak 82 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.

Perakende sektörü oyuncularının yüzde 75’i müşterilerine ikinci el ürünler sunmaya sıcak baktıklarını belirtiyor. Tüketicilerin yüzde 62’si öncelikle ikinci el ürün arıyor.

Türkiye’de de ikinci el alışverişi yükselen enflasyon sebebiyle artmaya başladı. Ancak Türkiye’de söz konusu pazarın büyüklüğü konusunda henüz net bir veri bulunmuyor sadece profesyonellere göre büyüme hızı bakımından diğer ülkelere göre daha önde olduğu tahmin ediliyor.

“Halk kısır döngü içinde”

Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı Sinan Öncel (Türkiye’de 184 üye firmaya ait 465 marka ve 59 bin mağazayı temsil ediyor.) bu konuyu doğruluyor.

Sinan Öncel “Bu durumun sebebine baktığımızda tüketicilerin zam gelecek beklentisi ile hızlı tüketim ürünlerine talep gösterdiğini görüyoruz. Tuvalet kağıdından sabuna, gıda ürünlerinden ev eşyasına kadar birçok ürün ilerde bu fiyata bulunamayacağı ve ilerde kullanırım düşüncesi ile şimdilerde büyük boylarda ve yüksek adetlerde alınıyor. İhtiyaçlar erkene çekiliyor. Söz konusu gelişme talep enflasyonuna yol açıyor. Kısır bir döngü durumu söz konusu. Talep, fiyat artışlarını da beraberinde getiriyor. Enflasyonist beklentiyi kırmak lazım. Vatandaş bu kısır döngüye girmiş durumda” diyerek açıklamada bulundu.

Öncel, hazır giyim ve ayakkabıya yönelik durum için şöyle devam etti: “Birçok üründe olduğu gibi hazır giyimde de kışlık ürünlere talep söz konusu. Vatandaşlar, ürünlere bir anlamda yatırım aracı olarak bakıyor. ‘Kullanmasam satarım ya da kullanıp daha sonra satarım’ düşüncesi ile hareket ediyor. Bu da ikinci el ürün satış platformlarında hareketliliğe yol açıyor.”

İkinci el ürün satış platformunda başı üç firma çekiyor.

Bunlar Trendyol çatısı altında faaliyet gösteren Dolap ve Gardrops ve Modacruz olarak biliniyor.

Dolap tarafından 2021 yılı açıklanan verilere göre şirket, 2020’de 22.4 milyon adet ürün satışı gerçekleştirdi. 1 milyar 450 milyon TL tutarında para elde ederken, 1,4 milyon aktif bireysel satıcı, Dolap üzerinden aylık ortalama 900 TL kazanç sağladı. 2022 yılı sonunda satıcıların Dolap uygulaması üzerinden 7 milyar TL’lik ürün satışı gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

2021 kışından 2022 kışına %30 fiyat artışı

TÜİK tarafından açıklanan haziran ayı verilerine göre geçen yılın aynı dönemine göre tüketici enflasyonu yüzde 78,62 seviyesine yükseldi ve üretici enflasyonu yüzde 138,31’e çıktı. Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Ramazan Kaya konu ile ilgili “Son 3-4 aydır hammadde ve emtia fiyatlarında bir duruş oldu. Hatta bir nebze düşüş görüldü. Temmuz ayında yapılan asgari ücret artışının yanı sıra, enerji ve dövizdeki artış devam ediyor. Biz üreticiler olarak yüzde 5-10 artış ile satmak zorunda kalacağız ama bu, tüketiciye yüzde 20-30 arasında fiyat artışı olarak yansıyacaktır. Bu yıl düşük kalmasının sebebi de geçen yıl yaşanan yüksek fiyat artışları oldu. Geçen kış yüzde 70’leri aşan fiyat artışları yaşandı. Bir de hane halkının alım gücü düştü. Dünyada resesyon var. küçülmeye gittiğimiz bir noktada yüksek fiyat darboğaz getirir” dedi.20 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page