top of page
  • Izel Fenerci

Yeni Yatırım Aracı Lüks Çantalar Oldu.

Son yıllarda genç yatırımcılar arasında ilgi çeken sıra dışı bir yatırım aracı, lüks çantalara yönelik. Ünlü markaların servet değerindeki çantalar, hisse senetleri ve altınla yarışır hale geldi.

Çantalar, artık sadece eşya taşımakla kalmıyor, gelir ve sosyal statü sembolü olarak görülüyor. Özellikle talep gören çantalar arasında Chanel klasik kapaklı el çantası ve Hermès Birkin bulunuyor, ancak piyasada klasik modelleri bulmak zor olabiliyor.

Lüks çantaların yatırım açısından altından daha iyi bir seçenek olduğunu düşünen pek çok yatırım uzmanı bulunuyor. Bazı çantalar, yıllar içinde orijinal fiyatlarının iki veya üç katına çıkabiliyor.

İkinci el lüks çantalar da revaçta. Yıpranmış ve giyilmiş Birkin çantaları, nesiller boyu zenginlik havası yansıtmak isteyen alıcılar tarafından tercih ediliyor. Chanel çanta pazarı, düşük volatilite yatırımlarından biri olarak değerlendiriliyor.

Küresel lüks el çantası pazarının geleceği oldukça parlak görünüyor ve 2031 yılına kadar 53 milyar doları aşması tahmin ediliyor. Arz kısıtlamaları, moda evlerinin çantaları satın alacak müşterileri sıkı kontrollerle belirlemesiyle gerçekleşiyor.

Lüks çantalar, sadece seçilmiş müşterilere davetle satılıyor ve online platformlarda kolayca bulunmuyor. Satın almak için müşterilerin sadakatini kanıtlaması gerekebiliyor.

Bu yapay arz kıtlığı, lüks çantaları zenginler için bir statü sembolü, yatırımcılar için ise güçlü bir yatırım aracı haline getiriyor.


17 görüntüleme0 yorum

Comentários


bottom of page